Francie

Hřbitov na Montmartru

dub 03 2014

Hřbitov Montmartre je vděčným místem návštěv mnoha turistů z celého světa, protože jsou zde hroby známých francouzských spisovatelů, malířů a hudebních skladatelů.


Hřbitov Montmartre byl postaven na místě bývalého lomu
Hřbitov Montmartre je třetím největším hřbitovem v městě nad Seinou. Hřbitov byl vybudován na konci 18. století na místě někdejších lomů. V této době bylo toto místo ještě za hradbami města Paříže. V současné době je hřbitov už pochopitelně součástí města a od známé bohémské čtvrti Montmartre to na zdejší hřbitov není příliš daleko. Samotný vchod do hřbitova se však hledá velmi pracně, protože brána na hřbitov je nenápadně umístěna pod most.

paříž 144

Hřbitov Montmartre foto Černý tulipán

Hřbitov Montmartre má poklidnou atmosféru
Kdo má rád kulturní dějiny Francie, ten by jistě hřbitov na Montmartru neměl minout. Atmosféra zdejšího hřbitova je velmi poklidná, i když zdejší místo navštěvuje docela hodně lidí. Pohřbení velikány Francie zde mají příjemnou společnost všelijakých koček, které se po hřbitově ladně potulují. Ve společnosti těchto čtyřnohých zvířat můžete kupříkladu vidět hrob francouzského malíře Edgara Degase nebo spisovatele Émila Zolu či Alexandra Dumase. Nechybí zde také hroby hudebních skladatelů, protože je zde pochován slavný skladatel Jacques Offenbach.

paříž 146

Hřbitov Montmartre foto Černý tulipán

Zajímavosti hřbitova
Hřbitov Montmartre je docela rozsáhlý hřbitov, kde není vůbec jednoduché najít konkrétní hrob nějakého francouzského velikána nebo umělce. Pro lepší orientaci využijte názvy ulic, které najdete na malých železných cedulkách. Cedulky jsou zelené a bílým písmem jsou označené jednotlivé názvy ulic. Další zajímavosti hřbitova na Montmartre jsou některé historické souvislosti. Již jednou zmiňovaný francouzský spisovatel Alexandr Dumas, který je zde pochován, napsal známé dílo Dáma s kaméliemi. Hlavní hrdinka celého románu není fiktivní postava, ale skutečná žena, která v Paříži žila. Jméno této ženy a známé kurtizány je Alphonsine Plessis. Zajímavosti je, že hrob této krásné kurtizány je rovněž na zdejším hřbitově. Její hrob poznáte podle malovaného obrázku, na kterém tato krásná žena drží ve své ruce bílé kamélie.