Francie

Étretat - obec s bílými útesy

bře 23 2014

Étretat je obec, která se nachází na Alabastrovém pobřeží u Lamanšského průlivu ve francouzské Normandii. Je známá především nádhernou divokou krajinou okolo moře – lemují ho vysoké bílé útesy s mnoha skalními oblouky, což je pohled, který láká mnohé turisty.

Étretat je kromě názvu obce také malým turistickým i farmářským městečkem, které najdete asi 32 kilometrů na severo-východ od známého přístavu Le Havre. Najdete tu základní vybavení pro turisty – to znamená zastávku autobusu (kromě vlastní dopravy je to jediný způsob, jak se do Étretatu dostat) a turistické centrum, ve kterém dostanete spoustu informací ohledně historie města a cesty k útesům a pláži.

Alabastrové pobřeží dostalo jméno právě díky křídově bílým útesům, které toto pobřeží z velké části utváří. Působením místních říček se útesy rozdělily na malá údolí, v nichž se nyní nachází několik významných přístavů (Étretat je jedním z nich). Skalní útesy se zvedají až do výšky 120 metrů nad hladinou moře a utváří krajinu lahodící oku.

Étretat

Bílé útesy a skalní oblouk v Étretatu - commons.wikimedia.org

U Étretat se nachází tři krásné skalní oblouky, které nesou názvy Porte d'Aval, Porte d'Amont a Manneporte. První dva je možné vidět z města - jeden na jihozápadní a druhý na severovýchodní části pláže. Manneporte je největším z nich. Jejich krása inspirovala mnohé umělce k tvorbě – mezi nimi byl například i slavný francouzský impresionista Claude Monet či představitel realistického malířství Gustave Courbet. Ve městě také prožil své dětství spisovatel Guy de Maupassant.

Ekonomie města Étretat závisí především na turismu, díky útesům a skalním obloukům totiž patří k nejnavštěvovanějším místům v Normandii. Pojí se ale také s jednou z největších záhad v dějinách letectví. Říká se, že v roce 1927 bylo ve Étretat naposledy spatřeno letadlo L'Oiseau Blanc (neboli Bílý pták), ve kterém se dva váleční hrdinové pokoušeli o první let z Paříže do New Yorku bez mezipřistání. Letadlo však zmizelo někde v Atlantiku – co přesně se s ním i piloty stalo, nikdo neví.