Francie

Národní muzeum námořnictva

bře 19 2014

Pařížské Národní muzeum námořnictva či francouzsky Musée nationale de la Marine by neměl minout nikdo, kdo se vážně zajímavá o historii námořnictva. Pařížské Národní muzeum námořnictva je jedno z největších muzeí tohoto typu na světě.


Muzeum sídlí v paláci Chaillot
Kdo má rád modely lodí a lodiček, bude se zde cítit jako ryba ve vodě. Rozlehlý palác de Chaillot, kde je muzeum umístěno, má pod svou střechou neuvěřitelné množství předmětů, které se nějakým způsobem vztahují k námořnictví. K vidění jsou zde například obrazy s námořnickou tématikou nebo modely lodí a plachet. V obrovské sbírce modelů převažují modely válečných lodí. Inu, francouzská historie válečného námořnictva je velmi bohatá.

paříž 113

Exponáty v muzeu foto Černý tulipán


Válečné lodě a fregaty
Nejvíce modelů válečných lodí pochází z doby kralování francouzského panovníka Ludvíka XVI. V té době byly totiž francouzské lodě a fregaty na velmi vysoké úrovni a vážně konkurovaly britské nadvládě na světových mořích. Ve sbírkách muzea však uvidíte i modernější válečné lodě. Za pozornost stojí zejména kolekce modelů letadlových lodí nebo moderních atomových ponorek.
Vedle válečných modelů lodí jsou k vidění i velké obchodní parníky, které přepravovaly zboží z Francie do Ameriky. V rámci prohlídky si můžete pohrát s interaktivními videi, které vás dokonale vtáhnout do dějin francouzského námořnictva. Dalším lákadlem zdejších sbírek jsou makety rybářských lodí nebo výstava podmořských objevů. Zajímavou expozicí je také sbírka navigačních přístrojů nebo modely krásných flotil, kterou císař Napoleon Bonaparte shromáždil u francouzského přístavu Boulogne-sur-Mer v roce 1805.

paříž 115

Exponáty v muzeu foto Černý tulipán


Muzeum námořnictva založil král
Za vznikem Musée nationale de la Marine stojí francouzský panovník Karel X., který muzeum v roce 1827 založil. V roce 1943 bylo pak muzeum přestěhováno do neoklasicistního paláce, který byl vybudován u příležitosti Světové výstavy v roce 1937.


Praktické informace
Musée nationale de la Marine je otevřeno od středy do pondělí od 11 hodiny do 18 hodiny. Pouze o víkendu je muzeum otevřeno do 19 hodiny. Plné vstupné činí 8,50 euro. Muzeum se nachází v pařížské čtvrti Chaillot. Kousíček od muzeu je stanice metra Trocadéro.