Francie

Napoleonova hrobka

bře 14 2014

Napoleon Bonaparte byl bezesporu jeden z nejlepších generálů na světě. Francouzi jsou stále na svého skvělého generála a císaře patřičně hrdí, proto jeho místo posledního odpočinku je velkolepé a grandiózní. Napoleonova hrobka spočívá v bývalém katedrálním kostele, jehož nádherná zlatá kopule září do širokého okolí.

Dóm s nádhernou kopulí

Dóm se zlatou kopulí, který byl vybudován v roce 1708, je nádhernou ukázkou francouzského baroka. Tento krásný kostel je dílem francouzského architekta Mansarta, který se při realizaci tohoto kostela nechal inspirovat bazilikou sv. Petra v Římě. Dóm měl od svého začátku sloužit jako místo posledního odpočinku pro královskou rodinu. Takový byl záměr francouzského krále Ludvíka XVI. Z tohoto smělého plánu však sešlo a místo se stalo pomníkem bourbonské slávy. V roce 1840 zde totiž byly převezeny ostatky císaře Napoleona Bonaparte.

paříž 124

Napoleonova hrobka foto Černý tulipán


Napoleonova hrobka
Pod krásnou zlatou kupolí Dómu tak od roku 1840 spočívá hrobka slavného Napoleona i dalších skvělých postav zejména vojenské historie Francie. Je to symbolické, neboť v rozsáhlých křídlech Invalidovny se nachází Muzeum armády (Musée de l'Armée), které je naplněno expozicemi z francouzských vojenských dějin.
Napoleonova hrobka je však přesto nejnavštěvovanější části komplexu. Tělo slavného Napoleona je uzavřeno do šestí rakví. To, co návštěvník Dómu uvidí, je pak pak krásná tumba, která je zhotovena z červeného mramoru. Vedle Napoleonovy hrobky si v kostele můžeme prohlédnout i hrobku Josepha Bonaparta nebo Vaubanův pomník, což byl slavný francouzský vojenský architekt, který zemřel roku 1707.

paříž 120

Další hrobky v Dómu foto Černý tulipán


Praktické informace
K Dómu se nejrychleji dostanete pařížským metrem. Nejbližší stanice metra je stanice Invalides, kde zastavují linky metra M8, M13. Na stanici Invalides rovněž zastavují linky příměstských vlaků RER C. Z této stanice vystoupíte na ulici Espalande des Invalides a za pár minut dojdete k Invalidovně ze směru od Seiny. Dóm se nachází za Invalidovnou. Vstupné do muzea i kostela s Napoleonovou hrobkou činí 9,50 euro. Snížené vstupné je pak 7,50 euro. Otevírací hodiny v turistické sezóně jsou od pondělí do neděla od 10 hodiny do 18 hodiny.