Francie

Svátek pádu Bastily

bře 11 2014

Den pádu Bastily je velmi významným francouzským národním svátkem, který se ve velkém stylu každým rokem slaví 14. července. Pokud zrovna budete tento den v Paříži, je vstup do většiny památek zdarma.


Významný den francouzské historie
14. července je ve francouzském kalendáři označován červeným písmem jako La Fête Nationale, což znamená Státní svátek. Tento den je pro francouzskou historii velmi důležitý, protože se v ulicích všech francouzských měst připomíná výročí útoku pařížského lidu na Bastilu, které se odehrálo v roce 1789.

paříž 086

Krásná vojenská přehlídka foto Černý tulipán


Velká přehlídka na Champs-Élysées
Hlavní atrakce celé slavnosti se odehrává na slavné pařížské ulici Champs-Élysées, kde již od ranních hodin se shromažďují uniformovaní policisté a vojáci. Slavnostní přehlídka zpravidla začíná kolem desáté hodiny dopolední a končí okolo poledne. Každým rokem sleduje přehlídku úřadující francouzský prezident, který je obklopen nějakým zahraničním politikem, který je oficiálně na svátek dobytí Bastily pozván. S francouzskými vojáky pochodují na třídě Champs-Élysées občas i zahraniční vojáci. V roce 2013 to byli kupříkladu afričtí vojáci z Mali a vojáci z Německa, Chorvatska, Dánka a Belgie. V roce 2013 byla celá akce na třídě Champs-Élysées zakončena efektním seskokem parašutistů, kteří dopadli přesně před tribunu, kde seděli francouzský prezident a zahraniční hosté.
Vedle pochodujících vojáků se přehlídky účastní i vojáci na koních a několik vojenských a hasičských vozidel. Součástí přehlídky je rovněž jízda policistů na motocyklech.

paříž 089

Pár minut před zahájením přehlídky foto Černý tulipán


Další atrakce v den dobytí Bastily
Kromě velkolepé vojenské přehlídky na Champs-Élysées jsou v Paříži i jiné doprovodné akce. Ve večerních hodinách můžete kupříkladu sledovat velkolepý ohňostroj, který ve 22:30 hodin nádherně rozzáří slavnou Eiffelovu věž.


Praktické informace
Na den dobytí Bastily jsou v hlavním městě Francie četné silnice uzavřeny. Jedná se většinou o centrum města. Počítejte také s tím, že v tento den budou uzavřené státní instituce, pošty a banky. Zavřená je rovněž většina restaurací a kaváren. Pouze v blízkosti hlavních pařížských památek najdete několik restaurací v provozu. Svá omezení má i veřejná doprava včetně pařížského metra. Metro jezdí jako v neděli.