Francie

Geniální Rodinovy sochy

bře 07 2014

Auguste Rodin byl geniální francouzský sochař, jehož dílo dodnes fascinuje i lidi, kteří se o sochařské umění vůbec nezajímají. Jeho nejkrásnější díla můžete objevovat v pařížském muzeu Museé Rodin, které sídlí v malém paláci Peyrenc de Moras z 18. století.

Sympatické muzeum

Většinu Rodinových soch a skulptur můžete vidět v sympatickém pařížském muzeu Museé Rodin, která se nachází na ulici Rue de Varenne 77 ve čtvrti Invalides. Rodinovy díla jsou v muzeu chronologicky uspořádaná, takže dostanete dobrý přehled o celém jeho bohatém uměleckém díle. Některá díla jsou rovněž vystavěna v zahradě muzea.

Slavný polibek

V muzeu Museé Rodin najdete rovněž nejznámější Rodinovou sochu, která se jmenuje Polibek. Tato nádherná socha byla mnohokrát reprodukována v rozmanitých variantách a velikostech. Socha, kterou Rodin vyrobil v roce 1886, představuje vášnivé milence, kteří se intenzivně oddávají prvnímu sblížení svých nahých těl.

paříž 065

Slavné Rodinovy sochy foto Černý tulipán

Sochař erotiky

Auguste Rodin byl bezesporu především sochařem, který tvořil smyslné ženské akty a zamilované páry. „Milostné dvojice" byly jeho velmi častým tématem, který Rodin uměl vynikajícím způsobem zpracovat. Sochy jeho zamilovaných párů znázorňují velkou škálu něhy, vášně a smyslnosti.

Měšťané z Calais

V muzeu Museé Rodin však uvidíte i sochy, které zpodobují i vážnější témata. Socha Měšťané z Calais je toho názorným dokladem. Sochu si u Rodina objednalo město Calais, kde se roku 1347 odehrál velmi emotivní výjev. Při obléhání Calais Angličany prohlásil král Eduard III, že je ochoten obětovat obyvatelstvo město, pokud se k němu šest dobrovolníků odhlodá vydat bez obuvi a pokrývky hlavy a s provazem kolem krku, aby mu předali klíče od městských bran. A právě tento emotivní historický okamžik měl Auguste Rodin ztvárnil. Rodin se ponořil do práce a vytvořil velmi emotivní sousoší. Úspěch tohoto sousoší dokazuje, že jeden odlitek byl roku 1913 umístěn i v parku u Parlamentu v Londýně.

paříž 055

Rodinovy sochy foto Černý tulipán

Praktické informace

Museé Rodin je otevřeno každý den od 10 hodiny do 17:45 hodin. Pouze ve středu je muzeum otevřeno do 20:45 hodin. Vstupné do muzea činí 9 euro. Občanům Evropské unie, kterým je 18 až 25 let mají vstup do muzea zdarma.