Francie

Monetovy zahrady v Giverny

pro 19 2013

Znáte slavné obrazy francouzského malíře Clauda Moneta s lekníny? Jestli ano a jste dokonce obdivovateli tohoto mistra v zobrazení přírodních výjevů, pak si určitě nenechejte ujít návštěvu zahrad, ve kterých Claude Monet tvořil.

Giverny je městečko, do kterého se Monet přistěhoval v roce 1883 a žil zde až do své smrti, tedy do roku 1926. V Giverny, městě ve vnitrozemí severo-západní Francii, koupil umělec dům obklopený zelinářskou zahradou. Monet si ji však předělal k obrazu svému, nechal vykácet jehličnaté stromy a sám si zde vysázel květiny a keře. Vznikla tak nesmírně pestrá a barevná zahrada s mnoha nádhernými zákoutími a podněty pro malířovu tvorbu. Zahradě věnoval Monet veškerý svůj čas.

Monetovy zahrady v Giverny

Monetova inspirace k slavným leknínům - autor: Remi Jouan - commons.wikimedia.org

Později přikoupil sousední pozemky, kterými protékal potok. Právě v této druhé části vybudoval jezírko a inspiroval se japonským stylem. Nachází se tu slavný japonský most, který se stal námětem mnoha obrazů Moneta – namaloval ho dokonce čtyřicet pětkrát.

V areálu si můžete prohlédnout dům, ve kterém Monet žil i se svou rodinou a kde také několik let tvořil. Když však maloval proslulou sérii leknínů, která je dnes vystavená v Oranžerii v Paříži, galerii vybudované v místě bývalého vlakového nádraží, už se mu plátna do jeho starého ateliéru nevešla, a tak si hned vedle domku vybodoval nový, prostornější. Dnes se zde nachází prodejna suvenýrů, ve které si můžete koupit něco na památku.

Je jen škoda, že zahrada bývá často přeplněná turisty a vzhledem k tomu, že cestičky jsou zde úzké, mnohdy vzniká tlačenice. Také je tu pohříchu malé laviček.

Do Giverny se dostanete vlakem i autobusem z Paříže a za vstupné zaplatíte 8 euro za dospělého, 5 euro, pokud jste student či dítě do sedmi do dvanácti let. Děti do sedmi let mají vstup zdarma. Zahrady jsou otevřené od dubna do prvního listopadového dne.

Přečtěte si další články s podobnou tématikou