Francie

Versailles - sídlo francouzských králů

pro 10 2013

Jedním z nejkrásnějších zámků na světě je beze sporu Versailles. Právě proto (a také díky příjemné vzdálenosti asi 25 kilometrů od Paříže) patří k častým turistickým cílům. Jste-li milovníky krásných bohatě zdobených sídel a dechberoucích zahrad, pak si Versailles určitě nenechejte ujít.

Tento zámek najdete jen pár minut jízdy od francouzského hlavního města ve stejnojmenném městě, Versailles, které bývalo sídlem králů a okouzlovalo nejen zámkem, ale také nádhernými upravenými zahradami. Do města se můžete dostat rychlovlakem RER linkou C nebo také autobusem číslo 171. Pokud cestujete vlastním autem, pravděpodobně budete muset využít placeného parkoviště.

Zahrada ve Versailles

Pohled na zahrady a Velký kanál - autor: Markéta Růžičková

Z původního malého sídla obklopeného lesy a močály během padesáti let vyrostl díky Ludvíkovi XIV. areál zámku, který navrhli a postavili ti nejlepší architekti a řemeslníci. Jak interiér, tak exteriér i rozlehlé zahrady byly budovány s pečlivostí a vkusem. Král se do Versailles přestěhoval v roce 1682 a toto město se tak stalo politickým centrem Francie. Jeho okázalost a nádheru však narušila Velká francouzská revoluce, kdy bylo téměř vše z interiérů rozprodáno či převezeno a zámek zůstal opuštěný. V roce 1837 se Versailles stalo muzeem a v roce 1919 začala pracná rekonstrukce, díky které se podařilo zámek opravit do podoby, jak ho známe dnes. Rekonstrukci iniciovalo podepsání Versaillské mírové smlouvy, která ukončila první světovou válku a které se odehrálo na zámku ve slavném zrcadlovém sále.

Určitě nevynechejte prohlídku interiérů zámku – uvidíte přepychové mramorem a bronzem zdobené komnaty, královskou ložnici, z níž je krásný výhled na Mramorové nádvoří, místnosti plné cenných obrazů a soch. Největší místností je Zrcadlový sál, který patří k nejvelkolepějším na světě. Je dlouhý sedmdesát metrů, plný zrcadel a zlatých a křišťálových lustrů. Nachází se tu také královský trůn.

Versaillské zahrady jsou stejně reprezentativní a nádherné jako zámek. Jsou opravdu prostorné, na více než sto hektarech se můžete procházet bludištěm z pečlivě zastřižených keřů, obdivovat sochy, fontány, květinové záhony či terasy. Uprostřed je také známé umělý Velký kanál. Pohled od zámku směrem do zahrad je něco, na co jen tak nezapomenete.

Přečtěte si další články s podobnou tématikou