Francie

Cannes - festivalové město na jihu Francie

srp 16 2013

Cannes je krásné francouzské městečko v Provence na Azurovém pobřeží. Je známé především díky prestižnímu filmovému festivalu, který se tu každoročně koná, ale samozřejmě Festivalový palác není to jediné, co město nabízí.

Cannes bylo původně rybářským městečkem s přístavem, ve kterém žilo okolo čtyř tisíc obyvatel. Z těchto dob tu zbylo překrásné historické jádro města s budovami převážně z 19. století. Tvář Cannes se ale začala postupně měnit, když se na pobřeží začaly stavět luxusní hotely a Cannes se stalo oblíbenou turistickou destinací. K jeho popularitě výrazně přispěl Mezinárodní filmový festival, který se koná většinou v květnu už od roku 1946. Do Cannes se každoročně sjedou ty největší herecké, režisérské i scénáristické hvězdy filmového průmyslu. Navíc červený koberec před Festivalovým palácem je populárním místem pro turisty, kteří se zde rádi fotí.

přístav v Cannes

Přístav v Cannes - autor: Guy Lebéque - commons.wikimedia.org

Určitě si také nenechte ujít procházku po známé promenádě la Croisette, která je lemovaná palmami, kavárnami, butiky i restauracemi. I pláže jsou tu krásné, upravované. Stará část města také stojí za návštěvu. Nazývá se La Suquet, leží na kopci, takže je z ní okouzlující výhled na město, promenádu i pláže. Nevynechejte také opevněnou věž a kapli svaté Anny.

Pro milovníky kultury, umění a historie má Cannes několik muzeí – můžete se v nich dozvědět třeba něco o historii a umění Provence od pravěku do současnosti, o keramice Mayů, o historii námořnictví, o umění fotografie či o výrobě parfémů.

Můžete také vyrazit na některý z blízkých ostrovů - Île Sainte-Marguerite nebo Île Saint-Honorat. Ten první je spjatý s Mužem v železné masce, kterému trval celých jedenáct let, než z tohoto opevněného ostrova unikl. Jeho celu si lze prohlédnout ve zdejším muzeu. Na druhém ostrově žijí pouze mniši, a to už od roku 410, kde se kromě víry věnují i výrobě vynikajícího vína.