Francie

Port Grimaud - francouzské Benátky

srp 16 2013

Město na vodě, to nejsou jen proslulé italské Benátky, i Francouzi jedno takové mají. Jmenuje se Port Grimaud a nachází se v regionu Provence na jihu Francie jenom kousek od četníkovského Saint Tropez.

Toto unikátní městečko je poměrně mladé, vzniklo v šedesátých letech 20. století, a to uměle. Jeho autorem je architekt François Spoerry. Jednotlivé budovy jsou postavené na spoustě ostrůvků a poloostrůvků a pospojované mosty, to vše obklopené tyrkysovým mořem Azurového pobřeží. Port Grimaud je také zajímavý z ptačí perspektivy – vypadá jako malí hadi, kteří se kroutí v moři. Port Grimaud však neleží celý na vodě, jeho součástí je také historická vesnička na pevnině, jejíž počátky sahají až do dob Galů a Římanů.

Port Grimaud

Port Grimaud z výšky - autor: Starus

Port Grimaud měl velmi výhodnou polohu z hlediska strategie, a tak tu vyrostl hrad, který střežil saint-tropezský záliv. Vesnice se rozvíjela, přibývalo obyvatel a postavilo se také mnoho kostelů a dalších staveb náboženského významu, které teď vytvářejí starobylou atmosféru Port Grimaud. Nejstarší z nich, Notre Dame de la Queste, pochází z 11. století. Zajímavý je i Pont des Fées – Vílí most – který umožnil přivádět pitnou vodu do vesnice z kopce vzdáleného tři kilometry.

Dnes je Port Grimaud jedním z nejnavštěvovanějších míst na jihu Francie, a to zejména díky ambicióznímu projektu města na vodě. Atmosféra je tu docela jiná než v Benátkách – Port Grimaud je barevnější, nemá sice tak bohatou historii, zato je opravdu krásný a atmosférický. Návštěvníci si mimo jiné chválí čistotu zdejší pláže a průzračnou vodu ke koupání. Navíc se v jeho okolí nabízí spousta dalších míst, která můžete navštívit – ať už stanice temperamentního četníka ze Saint Tropez, levandulová pole Provence nebo další lákadla jižní Francie a Azurového pobřeží.