Francie

Notre-Dame - chrám Matky Boží v Paříži

čen 12 2013

Jste-li fanoušky francouzské literatury a toužíte zažít tu pravou pařížskou atmosféru jako z románu o zvoníkovi u Matky Boží, pak určitě zamiřte ke katedrále Notre-Dame. Tento skvost postavený ve stylu rané gotiky je opravdu nádherný, a proto by neměl na vašem cestovním plánu při poznávání Paříže chybět. Pojďme si o něm říct něco víc.

Katedrála Notre-Dame, které se také někdy zastarale říká Chrám Matky Boží, je jednou z nejznámějších sakrálních staveb na světě. Je symbolem Paříže (když nepočítáme novější stavby typu Eiffelovy věže) a spolu s hlavním francouzským městem si prošla mnoha staletími jako němý svědek historických událostí. Její stavba započala v roce 1163 pařížským biskupem Mauricem de Sully a dostavěna byla až v roce 1345. Dříve na jejím místě stávala křesťanská bazilika nebo románský kostel. Katedrála zažila mnoho korunovací francouzských králů, mimo jiné i Marie Stuartovny či Napoleona.

Notre-Dame

Katedrála Notre-Dame je nádhernou gotickou stavbou.

Tato gotická perla je proslulá nejen díky románu Chrám Matky Boží v Paříži od Victora Huga o tajemném zvoníkovi s hrbem na zádech, který se zamiloval do krásné Kasandry. Je obdivuhodná i z hlediska architektonického. Obdivuhodná reliéfní výzdoba zobrazuje biblické výjevy, zvlášť ty zachycující život Panny Marie patří k nejcennějším. Gotická fasáda obsahuje tři bohatě zdobené portály. Určitě také nepřehlédněte tři obrovské rozety z barevných skel, které patří do fotografického alba každého návštěvníka katedrály.

Můžete také vystoupat na věž a podívat se na okolí katedrály z ptačí perspektivy, konkrétně z výšky šedesáti devíti metrů. Schodů je tu celkem tři sta osmdesát sedm, takže to rozhodně není lehký výstup, nahoře se vám ale dostane uspokojivé odměny. Turisté mohou jen na severní věž, v té druhé jižní je totiž obrovský zvon, kterému se přezdívá Emanuel a který váží třináct tun. Mezi věžemi si všimněte chrličů, které jsou opředeni legendami a kteří prý mají odvracet zlo.