Francie

Millau Viaduc - nejvyšší most světa

kvě 02 2013

Možná vás to překvapí, ale nejvyšší most na světě se nachází v Evropě, konkrétně na hranici francouzského Provence. Pojďme se s ním seznámit blíže.

Millau Viaduc (neboli Pont de Millau, viadukt Millau) je dálniční most, který se tyčí v obrovské výšce nad přírodní rezervací. Můžete se po něm projet, když budete mířit po dálnici A75, která spojuje Paříž s Barcelonou, a vychutnat si jedinečný pohled do překrásné francouzské krajiny a na řeku Tarn vlnící se dole v údolí jako stříbrný had. Most je svými parametry opravdu jedinečný, pojďme se na ně podívat.

1. Millau Viadus je dlouhý téměř dva a půl kilometru.
2. Most má sedm betonových pilířů, které drží osm mostních polí.
3. V každém směru se nachází klasicky dva jízdní pruhy.
4. Mostovka je ocelová, váží neuvěřitelných 36 000 tun a od severu k jihu klesá o 3%.
5. Most není rovný, nachází se v zatáčce o poloměru 20 kilometrů.
6. Jednotlivé pilíře mají různou výšku – od 77 metrů až k 246 metrům.
7. Nejvyšší pilíř spolu s částí nad dálnicí přesahuje výšku Eiffelovy věže.

Millau Viaduc

Konstrukce viaduktu Millau - sutor: Mammique - commons.wikimedia.org

Tvůrci této výjimečné stavby jsou francouzský projektant Michel Virlogeux a britský architekt Norman Foster. Millau Viadus byl postaven velmi rychle, když se vezmou v úvahu jeho proporce, a to za 39 měsíců. Slavnostní otevření proběhlo 14. prosince 2004 za přítomnosti prezidenta Jacquese Chiraca.

Plány k výstavbě mostu, který by spojoval hlavní město Paříž s jižní Francií a klenul se přes řeku Tarn u města Millau, zaměstnávaly francouzskou vládu už od roku 1989, kdy byl schválen projekt. Ten se během devadesátých let postupně rýsoval, až vznikl koncept most zavěšeného, tedy dnešní podoba mostu. Začalo se stavět v roce 2001. Po třech letech byl Millau Viaduc hotový, prošel zátěžovou zkouškou a mohl být otevřen pro veřejnost.

Pokud se vám někdy poštěstí se po viaduktu Millau projet, odmění vás nádherným výhledem do krajiny, ale také možná závratí.