Francie

Muž procházející zdí

dub 26 2013

Na Montmartru v jedné ne příliš nápadné uličce možná narazíte na zvláštní sochu. Zobrazuje muže, který prochází zdí. Vidíte jen jeho ruce, hlavu, část trupu a jednu nohu. Nejspíš se podivíte, proč tam ta socha je a proč vypadá, jak vypadá. Navíc byste si jí pravděpodobně ani nevšimli, kdyby vás neupozornil průvodce. Za mužem procházejícím zdí se ale skrývá zajímavý příběh.

Muž procházející zdí je totiž literární postava. Jejím autorem je francouzský spisovatel Marcel Aymé, který v roce 1943 napsal známou povídku s názvem Muž, který procházel zdí. Popisuje v ní pana Dutilleula a jeho zvláštní schopnost – zdi mu totiž nebyly žádnou překážkou. Pan Dutilleul toho využíval především k tomu, aby dohnal svého protivného šéfa k šílenství, později ale „povýšil" a stal se z něj prvotřídní lupič, který vykrádal banky a klenotnictví a dělal si legraci z policie tím, že jim neustále mizel z vězení. Jak ale skončil uvíznutý ve zdi? Jako obvykle za to může láska. Pan Dutilleul se totiž zamiloval do nešťastné ženy, kterou její manžel zamykal doma, a navštěvoval ji skrz zeď. Jenže když od ní jednou odcházel, jeho schopnost náhle přestala fungovat a on uvízl ve zdi. Právě v tomto okamžiku příběhu ho můžete zahlédnout na konci ulice Rue Norvins.

Muž procházející zdí

Muž procházející zdí

Autorem sochy je známý francouzský herec Jean Marais, který ji vytvořil v roce 1989. Vzhled sochy pana Dutilleula napovídá, že se nechal inspirovat tváří samotného spisovatele, Marcela Aymého. Náměstí, kde se socha nachází, bylo pojmenováno také po Marcelovi Aymém (Place Marcel Aymé), který tu dlouhá léta žil, a muž procházející zdí je další památkou připomínající jeho dílo. Jeho slavná povídka byla několikrát zfilmována, oblíbená je třeba verze z roku 1951. Pokud byste si chtěli povídku přečíst, najdete ji pod názvem Rozvětvený paroháč ve stejnojmenné sbírce.