Francie

Mona Lisa a fámy

dub 26 2013

Snad žádný obraz na světě nebyl nikdy spojen s takovým množstvím povídaček a za vlasy přitažených teorií. Mona Lisa přitahuje lidskou mysl už dlouhá století a možná právě proto se stala tím nejslavnějším a nejznámějším portrétem, díky kterému denodenně proudí do Louvru tisíce návštěvníků, jen aby ho spatříli. Co se o Moně Lise povídá, co z toho je pravda a co ne?

Skoro se zdá, že francouzský Louvre je vlastně obrovskou galerií, kde je vystavený jediný maličký obraz. V žádném jiném sále, než s tím s Monou Lisou, totiž nenarazíte na tak početný dav zvědavců. Je až nemožné probojovat se k ní a vyfotit si ji, přitom se jedná o malý portrét znázorňující jakousi ženu chráněný neprůstřelným sklem. Co je na něm tak přitažlivého?

Mona Lisa

V Louvru vás před Monou Lisou čeká lítý boj.

Nejspíš za to může tajemnost obrazu, záhada, která se za jeho vznikem skrývá. Nikdo doposud s jistotou neví, proč Leonardo da Vinci tento portrét vytvořil, koho na něm zobrazil, proč má ženská postava i mužské rysy, proč jako by neměla obočí a proč se tak tajemně usmívá. Teorií existuje mnoho a ještě více fámů. Každou chvíli se vynoří nějaká nová studie, která tvrdí, že rozluštila záhadu Mony Lisy, ale většinou je to jen další z za vlasy přitažených pověr. Jednou z nich je třeba nepotvrzené prohlášení, že úsměv Mony Lisy na obraze je úsměv ženy po porodu. Kdo ví...

Pojďme se nyní podívat některým záhadám na zoubek:

1. Mona Lisa nemá obočí.

Na obličeji Mony Lisy něco nehraje a při bližším zkoumání si můžete všimnout, že chybí obočí i řasy. Proč? Některé teorie tvrdí, že taková prý byla tehdejší móda ve Florencii, jiné zase že Leonardo da Vinci obočí i řasy Moně Lise namaloval, ty však se stářím obrazu pomalu zmizely.

2. Oči Mony Lisy vás pozorují, kamkoli jdete.

Někdo z toho může mít mrazení v zádech. Zobrazení ženy na portrétu je tak autentické, že člověk cítí její pohled. Čím to je? Zkuste se jí pozorně zadívat do očí a možná si všimnete, že jim da Vinci chytře vtiskl záhadnost tím, že plně neznázornil bělmo a koutky očí. Stejně tak koutky úst, díky čemuž je těžké poznat, jestli se usmívá nebo ne. Na každého působí obraz jinak a právě proto je možná tak zvláštní.

3. Mona Lisa je Leonardo sám/jeho matka/hermafrodit.

O tom, kdo je na portrétu vyobrazen se dosud vedou spory. Pravděpodobně je Mona Lisa manželka kupce, pro kterého měl da Vinci obraz namalovat. Existují ale teorie, že je to autoportrét nebo zobrazení Leonardovy matky. Třešničkou na dortu je potom fáma, že osoba na obraze není ani muž, ani žena.

Nejspíš si musí každý interpretovat Monu Lisu sám pro sebe.