Francie

Co jste možná nevěděli o Eiffelovce

dub 09 2013

Když se řekne Paříž, každý si ihned vybaví scenérii města, na které nikdy nechybí Eiffelova věž. Turisty milovaná, rodilými Pařížany opovrhovaná, nikdo jí nemůže upřít její symboličnost. Vybrali jsme pro Vás několik zajímavostí, které možná o této nejslavnější pařížské památce nevíte.

1. Když byla Eiffelova věž v roce 1889 oficiálně otevřena, byla jednou z nejvyšších budov na světě. Pokud bychom k její výšce počítali i 24 metrovou anténu, byla by na prvním místě a hned za ní mrakodrap Chrysler. V současnosti je Eiffelovka na páté pozici, jen co se týče Francie samotné.

2. Všimli jste si někdy, že Eiffelovka je nabarvená třemi různými odstíny barvy? Nejtmavší barvou v základech, světlejší ve střední části a nejsvětlejší na vrcholu. Každých sedm let se věž pokryje šedesáti tunami čerstvého nátěru, které ji chrání proti korozi.

3. V roce 1912 se vynálezce prototypu padáku rozhodl svůj vynález otestovat skokem z Eiffelovy věže. Naneštěstí to nedopadlo dobře. Skočil z třetího patra a zemřel.

Eiffelova věž

Eiffelovu věž ročně navštíví více než 5 milionů turistů.

4. Předtím než se Paříž vzdala v druhé světové válce Němcům, Francouzi naschvál zničili výtah na vrchol Eiffelovy věže, aby si jejich nepřátelé nemohli užít výhled na město. Hitler však přesto vyšel nahoru pěšky. Výtahy byly opraveny v roce 1944 a všichni vojáci spojeneckých armád si tak mohli vyjet na vrchol a prohlédnout si Paříž z výšky.

5. Eiffelovka má své menší kopie rozesety na různých místech světa: Las Vegas v USA, Copenhagen v Německu, Varna v Bulharsku, Slobozia v Rumunsku, Aktau v Kazachstánu a další.

6. Gustave Eiffel vyryl do věže 72 jmen nejlepších francouzských vědců, matematiků a techniků té doby.

7. V letech 1925 až 1934 využila automobilka Citroën čtyři pilíře věže pro svůj billboard. Byla to největší reklamní kampaň svého času.

8. Eiffelovku drží pohromadě celkem 2 500 000 nýtů, má 1710 schodů a váží 7 000 tun.

9. V roce 1909 byla Eiffelovka málem srovnána se zemí. Zachránilo ji to, že se používá jako telekomunikační věž. Ještě že tak, nyní vítá každý rok více než pět milionů turistů.