Francie

Pařížská hlavní třída Champs-Élysées

dub 04 2013

Hlavní tepnou jednoho z nejromantičtějších měst na světě je dlouhá třída s názvem Champs-Élysées. Bývá vždy na programu poznávacích zájezdů do Paříže a nutno dodat, že to není bezdůvodně. Proto byste ji neměli vynechat ni vy.

Champs-Élysées je necelé dva kilometry dlouhá ulice, která je rovná jako pravítko a lemovaná stromořadím, jak je to francouzským zvykem. Ve tmě to poznáte tak, že ulici svítí dvěma pruhy světel – bílými a červenými – které tvoří přední a koncová světla aut. Je taky důkazem, že Francouzi nedají na symetrii a pravidelnost dopustit. Co je tedy na této hlavní třídě tak přitažlivého?

Na své si přijdou zejména milovníci nakupování. Champs-Élysées je totiž odshora až dolů plná těch nejluxusnějších obchodů, na které si jen vzpomenete. Najdete tu obchody s nejznámějšími značkami oblečení, obuvi, aut, hraček, specializované obchůdky, knihkupectví, kina, kavárny, restaurace, rychlé občerstvení... Prostě vše, na co jen pomyslíte. Bohužel, ceny tomu samozřejmě odpovídají. Některé obchody na této ulici patří k nejdražším na světě.

Champs-Élysées

Champs-Élysées - autor: Simon Laird - commons.wikimedia.org

Turisticky nejnavštěvovanějším místem na hlavní třídě je určitě Vítězný oblouk, který byl postaven na počest vítězství Napoleona Bonaparte v bitvě u Slavkova. Nachází se na západním konci Champs-Élysées.

Champs-Élysées jakožto pařížské centrum má velmi bohatou historii. Původně zde byla pole a zahrady, na počátku 17. století tu ale na popud šlechty vznikla avenue se stromy. Své jméno třída získala až na počátku 18. století, ke konci téhož století se proměnila v moderní ulici. Stala se majetkem města, které ji zvelebovalo fontánami, osvětlením a chodníky. Její podoba se často měnila, než získala své dnešní vzezření. Třída byla také svědkem mnoha historických událostí – třeba v červnu roku 1940 tudy pochodovala německá vojska a oslavovala pád Francie. Každý rok v Den Bastilly, 14. června, se tu koná největší vojenská přehlídka v Evropě. Od roku 1975 tu navíc končí poslední etapa Tour de France a právě zde se pak odehrává závěrečná ceremonie.

Pokud se chystáte navštívit Paříž, Champs-Élysées rozhodně navštivte. Pokud ale nejste fanoušci nakupování a davů, nejlepší bude se jí vyhnout.