Francie

Méně známé památky v Paříži

bře 31 2013

Eiffelovku nebo Louvre navštívil snad každý. I obchody na Champse Elyseé si projde každý, kdo kdy navštívil Paříž. Pojďme si představit některé méně známé památky v Paříži.

 

Madeleine

Tento chrám stojí nedaleko Place de la Concorde. Zajímavostí je, že tento chrám nechal postavit Napoleon na oslavu svých vítězství. Chrám je postaven v neoklasicistním slohu. Inspirace antickými kořeny je patrná na první pohled. Chrám je obdélníkového půdorysu a typická svými sloupy. Nad vchodem je nádherný trojúhelníkový štít. Chrám patří mezi ty méně známé památky, takže pokud si chcete užít velkolepou atmosféru této cenné architektonické stavby bez obtěžujícího davu turistů, můžete sem zavítat kdykoliv.

 

Kostel svatého Eustacha

Kostel svatého Eustacha stojí hned vedle pařížské tržnice a dnešního nádraží Les Halles. Kořeny této stavby sahají až do třináctého století, samotný kostel se však začal budovat až v roce 1532. Nádherná budova patří mezi nejvýznamnější ve francouzské historii, přesto však není moc známá, natož navštěvovaná. Kostel těžil z toho, že ležel v blízkosti paláce Louvru. Byla zde pokřtěna řada významných osobností, například Ludvík XIV., kardinál Richelieu nebo madame de Pompadour. Kostel svatého Eustacha se navíc může pochlubit největšími varhany ve Francii – předčí i ty v chrámu Notre Dame.

 

Hřbitov Pére-Lachaise

Hřbitovy zpravidla nepatří mezi tradiční turistické atrakce, v tomto případě se však vyplatí udělat výjimku. Je zde pohřbeno mnoho známých a důležitých lidí. Můžete zde navštívit hrob Edith Piaf, Oscara Wilda, Frederica Chopina, Moliéra, Honoré de Balzaca, Marcela Prousta a dalších. Je zde i několik rarit. Pohřben je zde například i Jim Morrison, slavný zpěvák kapely The Doors. Chodí ho sem navštěvovat místní mládež, která zde ráda pořádá různé párty. Kuriozitou je i hrob francouzského novináře Victora Noira. Žena, která se dotkne jeho hrobu, prý do roka otěhotní. Šahá se na špičku jeho boty, případně o něco výše... Údajně to opravdu funguje.

 

Kostel svatého Sulpicia

Kostel svatého Sulpicia stojí v šestém pařížském obvodu na stejnojmenném náměstí. Výstavba začala v polovině sedmnáctého století. Zajímavostí je, že v průběhu historie sloužil kostel jako sklad krmiva, taneční sál nebo jako umístění optického telegrafu. Vnitřní prostory jsou skutečně dechberoucí. Jedná se o druhý největší kostel v Paříži (po Notre Dame). Najdete zde veliký obelisk a pásku vedoucí po zemi – tyto doplňky sloužily ke zjištění ranní rovnodennosti. Obelisk (nebo také gnómon) hrál roli i ve slavném románu Dana Browna Šifra mistra Leonarda.