Francie

Korsika – co dokáže nabídnout?

bře 31 2013

Tento francouzský ostrov patří mezi největší ve Středozemním moři. Dokáže uspokojit požadavky snad každého. Můžete se zde povalovat na krásných plážích, případně projet celý ostrov a navštívit nádherné památky plné historie, nebo se věnovat dlouhým procházkám či vyjížďkám na kole.

Korsiku najdete asi dvě stě kilometrů od francouzského pobřeží a osmdesát kilometrů od Itálie. Celý ostrov má zhruba tři sta tisíc obyvatel a je členěn na dvě správní střediska. To jižní má hlavní město Ajaccio, severní část potom Bastiu.

353px-Corse

Mapa Korsiky. Zdroj Wikimedia Commons.

Korsika je velmi hornatý ostrov. Nejvyšší vrchol Monte Cinto má 2 710 metrů nad mořem, v zimě si tu tak klidně můžete zalyžovat – ovšem pozor na časté laviny. Skály jako by se staly hlavní charakteristikou tohoto ostrova. Najdete zde spoustu dech beroucích soutěsek, menhiry a dolmeny vybudované pravěkými lidmi nebo městečko Bonifacio na útesech. Oproti jiným středomořským ostrovům netrpí Korsika problémem se sladkou vodou. Z hor stéká nespočet horských bystřin a potoků. Kromě toho zde narazíte na krásné horské louky se šafránem. Kde jinde můžete od mořské pláže odskočit na vysokohorskou túru?

Asi nejznámějším střediskem na Korsice je Porto-Vecchiu. Počet obyvatel lehce překračuje deset tisíc a je tak po obou hlavních městech třetí největší obcí na Korsice. Leží na jihu a najdete zde důležitý přístav, Porto-Vecchio je tak důležitou spojnicí s pevninou. Zajímavostí je, že je přístav a město postaveno na slanovodních močálech. Ty byly postupně vysušeny, aby se město mohlo patřičně rozvíjet, přesto se mu dodnes přezdívá Město soli. Najdete zde mnoho překrásných písčitých pláží, které přitahují turisty z celého světa. Pokud se rozhodnete pro dovolenou v tomto místě, určitě nebudete litovat.

Korsika je nesmírně zajímavé místo, které je jedinečné. Žádný podobný ostrov ve Středomoří nenajdete. Řekněte sami – znáte snad podobnou krajinu, kde se snoubí nádherné pláže s teplým mořem a vysokohorská krajina plná borovic, cedrů a nádherných luk s jezery a bystřinami? Jako kdyby jste spojili Karibik s Alpami.