Francie

Atmosféra pařížských kaváren

bře 16 2013

Paříž je doslova prošpikovaná malými kavárničkami se stolky tak blízko u sebe, že si mnohdy připadáte, jako byste seděli u stolu s naprostými cizinci. Rodným obyvatelům Paříže to však, zdá se, nepřijde vůbec zvláštní. Je to součást místního koloritu. Pro Čecha však má pařížská kavárna neopakovatelnou atmosféru a své specifické kouzlo.


Všechno v nich působí tak nějak stísněně. Na malém prostoru je totiž co nejvíce stolků a židliček, co se jich tam vejde. Nezbývá se než divit, jak se číšníci mohou tak ladně prosmeknout tím úzkých prostorem, aniž by něco vylili či rozbili. A přesto jsou kavárny neskutečně útulné a i přes blízkost cizích lidí si budete připadat jako v ráji. Jen pozor na kavárny, které se nacházejí v turisticky nejatraktivnějších místech – za stejně kvalitní kávu tam můžete zaplatit až dvakrát více než v jiných kavárnách. Proto doporučuji vyhlédnout si nějakou kavárničku v postranní ulici, která není tak přecpaná a předražená.

Pokud chcete zažít pařížský kavárenský luxus, zkuste Le Café de la Paix přímo naproti Opery Garnier. Za kávu tam sice dáte téměř dvojnásobek než jinde, ale zato si budete moci prohlédnout i secesní halu hotelu, ke kterému kavárna patří (nezapomeňte na toalety, jsou přepychové). Pokud vám jde spíše o autenticitu Paříže, zajděte do jakékoliv malé kavárny na předměstí. Zklamáni nebudete určitě nikde.

káva

Ochutnejte výbornou francouzskou kávu - autor snímku: bplanet - FreeDigitalPhotos.net

Pokud však chcete okusit na vlastní kůži luxus, zajděte do nejznámější a nejvyhlášenější kavárny v Paříži – The Café de la Paix. Najdete ji hned vedle budovy Opery v přízemí Grand Hotelu. Je to slavné místo s neskutečnou reputací. Říká se dokonce, že když si tam Pařížan dá kávu, určitě narazí na některého ze svých přátel či známých. Tak moc je The Café de la Paix populární.

Tato kavárna existuje od roku 1862. Právě její umístění v blízkosti budovy Opery dopomohlo k její popularitě, protože mnoho známých osobností si sem zašlo na kávu. Byli mezi nimi třeba spisovatelé Émile Zola či Guy de Maupassant nebo dokonce budoucí anglický král Edward VII. V roce 1975 bylo the Café de la Paix francouzskou vládou prohlášeno za historickou památku. Není proto divu, že ceny se tu vyšplhaly do neuvěřitelných výšek.