Francie

Hřbitov slavných osobností

bře 04 2013

Lákají Vás slavné hřbitovy, pak zavítejte na pařížský hřbitov Cimetière Père Lachaise, kde najdete hroby a náhrobky takových osobností jako byli Honore de Balzac, Moliére, Edith Piaf nebo Frederyk Chopin.

Popis hřbitova

Hřbitov Père Lachaise je největší pařížský hřbitov, neboť se rozprostírá na 43 hektarech půdy. Název největšího pařížského hřbitova vzešel ze jména katolického kněze François d'Aix de Lachaise, z jehož velké a rozlehlé zahrady byl zřízen. Dějiny zdejšího hřbitova se začínají psát v roce 1803. V tomto roce byl hřbitov uveden do provozu, aby se záhy stal velmi oblíbeným a populárním místem posledního odpočinku mezi pařížskou buržoazií a smetánkou. Doklad o popularitě tohoto místa svědčí fakt, že hřbitov musel být v 19. století celkem šestkrát rozšiřován. Hřbitov je tedy natolik významný, že roku 1993 byl vyhlášen národní kulturní památkou. V celém rozsáhlém areálu hřbitova najdete na 70 000 hrobů a 5300 stromů.

Pixmac000083913711

                                Hřbitov Pére Lachaise foto od Ian and Sarah z Pixmac

Hroby významných osobností

Hřbitov Père Lachaise je místem posledního odpočinku mnoha význačných osobností. Odpočívají zde například O.Wilde, F.Chopin, V.Noir, J. Morrison, T.Géricault, Y.Montand, M.Proust, G.Apollinaire, E.Piaf, S.Bunhardtová a mnozí další.

Hroby slavných skladatelů, spisovatelů, malířů a zpěváků mají rovněž neobyčejné náhrobky, které stojí za to si prohlédnout. Tak například na náhrobku francouzského malíře Théodire Géricaulta je jeho slavné dílo Vor Medúzy, které malíř namaloval v roce 1819. Na náhrobku básníka George Rodenbacha je zachycen sám velký básník, kterak se zvedá ze svého hrobu s růží v natažené ruce. Nepřehlédnutelný je též hrob francouzského novináře Victora Noira, neboť na jeho hrobě leží sám novinář v podobě sochy v životní velikosti.

Hřbitov Père Lachaise nemá pouze krásné hroby a hrobky, ale také důstojné kolumbárium, které zde bylo vybudována na konci 19. století. Jednou z mnoha význačných osobností, jejichž popel je zde uložen, je slavná americká tanečnice Isidora Duncanová.

Praktické informace

Místo posledního odpočinku slavných osobností najdete na ulici Rue de Repos 16. Dostanete se tam pařížským metrem, stačí vystoupit na stanici metra Père Lachaise nebo Alexandre Dumas. Hřbitov je otevřen denně, přes týden jsou otevírací hodiny od 8 do 17.30 hodin. Vstup je zdarma. Prohlídku hřbitova je rovněž možné absolvovat s průvodcem. Podrobnější informace získáte u hlavního vchodu hřbitova, kde jsou informace pro turisty.