Francie

Jedete li autem do Francie, dejte si pozor na změnu pravidel silničního provozu

bře 03 2013

Spousta z vás plánuje cestu do Francie vlastním autem. V roce 2012 však vstoupil v platnost nový silniční zákon a pro motoristy cestující do Francie přináší řadu podstatných změn. Podívejte se na ty nejpodstatnější z nich.

Tak jako u nás, tak i ve Francii se silniční doprava řídí silničním zákonem, v loňském roce ale prošel Francouzský silniční zákon spoustou změn a věřte tomu, že jsou to změny, které z naší republiky neznáte. Pokud tedy plánujete cestu do Francie vlastním autem, měli byste zbystřit.

Tester alkoholu jako povinná výbava

Ano, je to tak, ve Francii musí být vaše vozidlo vybaveno alkohol testerem. Takový alkohol tester ale nemůže být jen tak ledajaký, aby vám u místní policie prošel, jako schválená povinná výbava, musí odpovídat určité normě. Pokud budete mít chemický tester, musí splňovat Francouzskou normu NFX20702, pokud budete mít elektronická přístroj, ten pak musí splňovat normu NFX20204. Budete li tedy kupovat tester na alkohol, ověřte si, zda odpovídá těmto normám. Tester nesmí být použitý a nesmí mít propadlou lhůtu použitelnosti.

Co vám hrozí, pokud nebudete mít alkohol tester

Tohle je největší paradox nového silničního zákona. Zákon říká, že pokud nebudete mít tester, bude vás to stát 11 euro. Jenže po vlně nevole, se v lednu letošního roku rozhodlo ministerstvo odložit výběr této sankce na neurčito. Takže alkohol tester mít ve voze musíte, nicméně pokud ho mít nebudete, nemůže vám za to policie dát pokutu. Vítejte v kocourkově.

Za co vám ale Francouzská policie dát pokutu může, to najdete níže. Sankce se s příchodem nového silničního zákona velmi zvedly, zapomeňte proto na pár euro, jako tomu bylo doposud. Pokuty ve Francii vyrostly do poměrně velkých čísel a navíc se zavedly nové prvky, za které pokutu můžete dostat.

pariz policie kone

Pařížská jízdní policie

Jako novinka přichází naprostý zákaz vlastnictví a použití navigace, která upozorňuje na umístění policejních radarů. Toto je poměrně důležité, protože tuto vlastnost nabízí velká spousta navigačních přístrojů, mějte proto na paměti, že takovou navigaci si do Francie vůbec nesmíte vzít, neboť i pouhé převážení a vlastnictví je pokutováno částkou 1500 euro.

Pokuty, které se dále dramaticky zvedly, jsou telefonování za jízdy, šlo z 35 euro až na 135 euro. To takové sledování monitoru televizní obrazovky za jízdy, se zdražilo o víc než tisíc procent, nově tedy nezaplatíte za sledování televize v automobilu 135 euro, ale rovných 1500 euro pokutu. Máte li poznávací značku, která neodpovídá předpisům, bude vás to místo původních 68 euro stát nově 135 euro. Zrovna toto, je jedno z běžných porušení dopravních předpisů, bez registrační značky s modrým označením zemí EU to ve Francii ani nezkoušejte.

Hitparáda pokut ale nekončí, taková jízda v odstavném pruhu, kterou na našich dálnicích vídáme dnes a denně je ohodnocena nově místo 35 euro rovných 135 euro a jako novinka je tu ten fakt, že takto bude pokutováno pouhé vjetí do odstavného pruhu. Nově je zavedena také povinnost řidičů motocyklů s obsahem nad 125 cm3 nosit reflexní vestu. Pokud vlastníte Francouzský řidičák, tak samozřejmě přijdete i o body.

Pokud tedy pojedete do Francie vlastním autem, nezapomínejte na dodržování předpisů. Pokuty se totiž ve Francii platí na místě v hotovosti, snaha o snížení pokuty je naprosto bezpředmětná. Na závěr je třeba si uvědomit, že jízda autem pod vlivem omamných látek je trestným činem.

Komentáře   

 
Honza
0 #1 Honza 2016-12-15 01:13
Souhlasím, že když vyrazíme do Francie alkoholtester je nutná vybava> Doporučuju však pamatovat si na kalibraci, letos jsem to neudělal, a problemy byly s tím hrozné. Měl jsem prostě nejhorší dovolenou jak jen je to možné...
Citovat
 
 
Brady
0 #2 Brady 2017-01-26 15:25
S registrační značkou je to nesmysl, teď jsem mluvil s člověkem z Ministerstva dopravy a pokud máte vedle staré značky nalepeno (CZ) tak je to podle Vídeňské úmluvy dostačující.
Citovat