Francie

Parc de la Villette

bře 02 2013

Chcete se něco dozvědět z oboru vědy a zároveň se nenudit. Tak navštivte zajímavý pařížský Parc de la Villette, kde najdete celou řadu zajímavých vědeckých pavilónů, dětských hřišť a cestiček.

Vznik parku

Parc de la Villette byl vytvořen v roce 1984 na místě bývalých městských jatek. Architekt Bernard Tschumi vytvořil park o rozloze 55 hektarů, aby se zde mohli lidé scházet a dovědět se zábavnou a interaktivní formou něco o vědě a technice. Většina zdejších pavilónů má velmi netradiční vzhled a podobu, takže jsou tyto stavby zároveň architektonickými raritami.

Nenechte si ujít

Prohlídku parku můžete začít v kině, což je atypická stavba, která vám bude připomínat skleněnou kouli. V kině je moderní technika, která dokáže vytvořit vizuální i zvukové efekty, takže sledování zdejších filmů je neobyčejným zážitkem.

Hlavním lákadlem celého parku je však Cité des Science et de l´Industrie, což je velké muzeum vědy a technologií. Budovu čtyřicet metrů dlouhou obklopuje voda, takže do budovy se dostanete pomocí lávek, které přetínají vodní příkop. Když vejdete dovnitř, zjistíte, že budova má celkem pět podlaží. Jádrem muzea je expozice Explora, která návštěvníkům přibližuje současný svět vědy a techniky. Doporučujeme zvláště navštívit planetárium, což je sál s 260 místy, kde jsou promítány nádherné obrazy planet a hvězd. Pro dětské návštěvníky bude lákavé dětské městečko vědy, kde si vaše ratolesti formou her ověří, jak fungují vědecké principy. Děti bude rovněž zajímat stíhačka Mirage nebo raketa Ariane či ponorka Nautile.

Milovníci hudby si zde rovněž přijdou na své. V parku totiž najdou Le Musée de la Musique, kde je více než 4500 hudebních nástrojů. Zde se o hudbě dozvíte téměř vše, neboť hlavní expozice má celkem 900 exponátů, s jejímž osudem se můžete nerušeně seznámit pomocí sluchátek.

Praktické informace

Parc de la Villette najdete na ulici Corentin-Cariou. Z centra Paříže můžete použít metro linky číslo sedm a vystoupit na stanici Porte de la Villete. Otevírací doba parku je od úterý do soboty, vždy od 10 do 18 hodiny. Otevřeno je rovněž v neděli, jenom zavírací doba je posunuta na 19 hodinu. Vstupné do hlavní atrakce parku, tedy do Muzea vědy a techniky činí například 8 euro pro dospělého a 6 euro pro děti a seniory. Některé další atrakce jsou zpoplatněny zvlášť, kupříkladu vstup do gigantické koule La Géode stojí 10,50 euro pro dospělého a 9 euro pro děti a seniory.