Exotické ostrovy

Zajímavá místa na poznávacích zájezdech do Maroka

zář 29 2014

Návštěva Maroka nemusí znamenat nutně jen opalování na pláži, tato překrásná země nabízí spoustu zajímavých a historicky významných míst i pro milovníky poznávacích zájezdů. Podívejte se s námi na Marocké skvosty, které by vám neměly uniknout.

Maroko, země na západě Arabského poloostrova, které vládne král. Země, která je domovem Arabů a Berberů je také místem, kde každoročně tráví svou dovolenou velké množství turistů ze všech koutů světa. Protože Maroko nenabízí jenom krásné pláže a moře, spousta turistů do Maroka jezdí také kvůli poznávacím zájezdům. Co byste tedy při návštěvě Maroka určitě měli vidět?

Marakéš

Hlavním střediskem jihozápadního Maroka je významné a historicky důležité město Marakéš. Bývalé hlavní město Maroka je jedinečnou možností jak nahlédnout do toho pravého arabského světa a na vlastní oči poznat něco z bohaté historie a způsobu života obyvatel Maroka.

V Marakéši byste určitě neměli minout starou opevněnou část Medina. V Medině, tedy v jejím opravdovém srdci najdete slavné náměstí Djemaa el-Fna, které je vlastně největším trhem na který v Maroku můžete narazit. Najdete zde ne jenom trhovce a prodejce, ale také místní umělce, pouliční herce, krotitele hadů a další. Toto náměstí je opravdu zrcadlem místní kultury, obchodu a života.

550 Djemaa el Fna by Boris Macek

Náměstí Djemaa el-Fna - Autor snímku Boris Macek

 

Na tomto trhu budete mít jedinečnou možnost ochutnat místní pokrmy, vidět jak probíhá prodej na klasickém arabském trhu a zakoupit prakticky cokoli. Koupit tu můžete například vodu, zvířata, koření, místní ručně vyráběné oděvy, zemědělské produkty, nádherné výrobky z kůže, dřeva či kovu. Kolem celého náměstí najdete nespočet kaváren, kde můžete posedět, popít Marockou kávu, či čaj a pozorovat život na trhu.

Pokud vás atmosféra Marakéše nadchne, doporučujeme také návštěvu místního muzea historie Marakéše. Toto muzeum najdete v nádherném paláci Dar Menebhi a najdete v něm ucelenou sbírku Marockého umění a historie. Expozice nabídne staré knihy, mince, keramiku a další berberské výrobky.

Milovníky architektury Marakéš také nezklame. V těsné blízkosti náměstí Djemaa el-Fna totiž stojí jedna z největších mešit na světě. Mešita Kutubia má necelých 70 metrů a určitě ji nepřehlédnete. Nádherně zdobený minaret a vnitřní prostory vás uchvátí, obzvláště když si uvědomíte, že do této mešity se vejde 25 tisíc lidí. Marakéš je opravdu taková perla Maroka, kterou si nenechte při své návštěvě ujít.

Casablanca

Dalším objektem, který by vám při návštěvě Maroka neměl uniknout je významný Marocký přístav Casablanca. Casablanca je opravdu velké město, žije v něm téměř 3 miliony obyvatel. Ačkoli je město významně poznamenáno Francouzským vlivem a někdy si tu člověk nepřipadá jako v arabském městě, opak je pravdou. Casablanca nabídne turistům opět kus z nefalšované arabské kultury a života.

550 Morocco Marrakech Koutoubia Mosque by Daniel Csörföly

Mešita Kutubia - Autor snímku Daniel Csörföly

Pokud vás zlákají místní trhy a rádi si odvezete nějaký pěkný suvenýr, tak vězte, že i v Casablance budete mít příležitost. Najdete zde dokonce dvě taková místa, ve staré a nové Medině. Stará Medina je menší trh než ten v Marakéši, ale v nové Medině, kterou vlastně vystavěli až Francouzi, si nákupů užijete až až. Hlavním tahákem Casablancy je ale obrovská mešita, kam může vstoupit i nemuslim. Ano, zde máte jedinečnou šanci vidět opravdu vše. Mešita Hassana vás nadchne, minaret, který měří přes 200 metrů a prostory pro více než 70 tisíc návštěvníků jsou přímo gigantické. Proti této mešitě vyhlížejí některé velké Evropské památky jen jako domečky pro panenky.

Pokud vás láká dovolená v Maroku, potažmo poznávací zájezd do Maroka, určitě nezapomeňte navštívit jak Marakéš, tak i Casablancu. Určitě budete mít hodně dlouho na co vzpomínat.