Encyklopedie hesla písmene K

Kauce

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

Pojem kauce se v oblasti cestování, dovolené a zájezdů nejčastěji spojuje s objednávkou ubytování v apartmánu, bungalovu či mobilního domu. Kauce ve své podstatě znamená jakousi záruku či obezřetnost ze strany pronajímatele ubytování.

Kauce je většinou spojena s jakousi povinností a na základě splnění této povinnosti vám bude kauce vrácena, toto je jedna z podstat kauce a je to také důvod její odlišnosti například od zálohy. Podmínky vrácení kauce v oblasti cestování jsou například úklid apartmánu, předání ubytovací kapacity v nezničeném stavu, předání kompletního vybavení kuchyně a další. V praxi to vypadá tak, že vy zaplatíte kauci za apartmán například 100 euro a tato platba je vám případě splnění podmínek na konci vašeho pobytu vrácena.

Ovšem, předáváte li ubytovací kapacitu a je zjištěno, že v kuchyni chybí nějaké vybavení, nebo není li apartmán řádně uklizen či v případě rozbití nějakého vybavení, má dle smlouvy pronajímatel právo takovou náhradu účtovat právě z vaší kauce. Například předáte apartmán kompletní, ale nebude uklizený, pak pronajímatel strhne z vaší kauce 100 eur například 40 eur a nechá apartmán uklidit úklidovou firmou.

Kauce u ubytovacích zařízení se velmi liší a to dle několika aspektů. Například v Itálii se na jihu setkáte s kaucí ve výši 50 euro. Ve Francii si ale na kauci připravte minimálně 200 euro. Pokud si pronajímáte například mobilní dům a jste mladší 25 let, nebo budete ubytování ve větší skupině mladých lidí, je dost často vyžadována kauce vyšší. Pronajímatelé se tak částečně chrání, kvůli většímu riziku zničení ubytovací kapacity.

Vždy, když objednáváte ubytování a to kdekoli na světě, zjistěte si, kolik činí kauce za konkrétní ubytovací kapacitu. Většinou se kauce platí až na místě a to před vydáním klíčů od apartmánu. Po tom co se nastěhujete, musíte bezpodmínečné zkontrolovat stav apartmánu a případné nedostatky neprodleně nahlásit, aby na tyto nedostatky nebylo pohlíženo jako na vaše a nemuseli jste je hradit ze své kauce. O zaplacení kauce si nechte vystavit doklad, ne zřídka kdy se stává, že pracovník agentury, která vám kapacitu pronajala, bude požadovat zpět doklad o zaplacení kauce, jinak vám jí nevydá. Zvláště pak v případech, kde mají různou výši kaucí, pro jednotlivé ubytovací kapacity, např. apartmán po rekonstrukci má 200 euro, bungalov s pračkou má 100 euro, mobilní dům s předzahrádkou 300 euro a obyčejný malý apartmán mono má jen 50 euro. Na kauci tedy nezapomínat a vždy si dopředu zjistit, kolik kauce činí, kdy a komu se platí a za jakých podmínek vám kauci pronajímatel vrátí, předejdete tak někdy až hysterickým scénám, ze strany pronajímatele, ale také ze strany ubytovaných hostů.