Další informace o Chorvatsku

Počasí

Chorvatsko má dva klimatické regiony, první je kontinentální ve vnitrozemí, druhý pak při pobřeží Jaderského moře. U pobřeží Jaderského moře je převážně v letních měsících slunečné a horké počasí, zima je zde relativně mírná.

Ve vnitrozemí je v Chorvatsku standardní počasí jako ve střední Evropě, což znamená, že jsou zde studené zimy a teplá léta.

Doprava

Autobusová doprava v Chorvatsku je na kvalitní úrovni a má rovněž hustou síť. Autobusem se dostanete až na pobřeží. Hlavním dopravním uzlem je autobusové nádraží v Záhřebu, který najdete ve městě pod názvem Kolodvor Zagreb. Dnes již není žádný problém vyhledat všechna autobusová spojení přes internet.

Hlavním železničním uzlem v Chorvatsku je taktéž Záhřeb. Železnice v chorvatsku spojuje všechna největší města kromě Dubrovníku, tam se musíte dopravit autobusem. Ze Záhřebu vede železniční trať i do Bosny a Hercegoviny přes obec Slavonski Brod. Další důležitá železniční trať vede ze Záhřebu do Splitu, tato trať je po ose přes Karlovac – Plitvická jezera – Hospic – Knin,

Administrativní dělení země

chorvatsko se od roku 1992 dělí na 21 žup, ty se dále dělí na takzvané opčiny, které mají postavení českých obcí.

Zde je seznam 21 žup: Záhřebská župa, Bjelovarsko-bilogorská župa, Brodsko-posávská župa, Dubrovnicko-neretvanská župa, Istrijská župa, Karlovacká župa, Koprivnicko-križevecká župa, Krapinsko-zagorská župa, Licko-senjská župa, Mezimuřská župa, Osijecko-baranjská župa, Požežsko-slavonská župa, Přímořsko-gorskokotarská župa, Sisacko-moslavinská župa a Splitsko-dalmatská župa.