Chorvatsko

Kam za zábavou při letní dovolené v Chorvatské oblasti Kvarnerského zálivu

úno 23 2013

Kvarnerský záliv a celou jeho oblast není asi potřeba nijak zvlášť představovat. Jedná se o jedno z nejdůležitějších míst Chorvatska a zároveň je to jedno z nejnavštěvovanějších dovolenkových míst. Oblast města Rijeka nebo Opatija či Crikvenica nabízí nejen v dovolenkových termínech zajímavou zábavu.

Člověk se na své dovolené chce věnovat převážně relaxu, rodině, ale v neposlední řadě také zábavě. Pokud plánujete letní dovolenou v Chorvatsku a jste rozhodnuti navštívit oblast Kvarnerského zálivu, mám pro vás pár zajímavých tipů na karnevaly a kulturní akce v oblasti měst Rijeka, Opatija, Matulji, Kastav a dalších.

opatija 450

Opatija je krásné a malebné přístavní městečko

Opatija

Začněme tedy přímo ve městě Opatija, pokud v Opatiji nebo v jejím okolí budete trávit prázdniny, můžete se těšit hned na několik zajímavých akcí. Jedna z nich potěší milovníky automobilů, jedná se totiž o setkání Opatija Oldtimer Tour. O co se jedná? Od začátku prázdnin tj. od 1. 7. 2013 až do konce prázdnin do 30. 8. 2013 se v Opatiji bude konat každé úterý od 19:30 do 22:00 setkání majitelů veteránů. Ty nejkrásnější kousky starých automobilů budou k vidění, navíc se zde konají projížďky s turisty zdarma. Pokud tedy holdujete automobilům a veteránům obzvlášť, tak si udělejte čas a přijďte se projet nějakou tou klasikou přímo do Opatije.

Ti z vás, kdo budou v oblasti Opatije v termínu 27 až 28. 7. 2013 a mají rádi Chorvatské lidové písně a zvuk mandolín, bych rád pozval na jeden z největších festivalů v oblasti vůbec. Tento festival, který pořádá Sdružení Chorvatských mandolínových sborů za přispění Ministerstva cestovního ruchu je pro milovníky lidové hudby doslova povinností. V Chorvatsku je zhruba 60 takových sborů, na tuto akci tradičně přijede zhruba dvacítka těch nejlepších. Máte se tedy na co těšit, dvoudenní karneval hudby v Opatiji je velkolepý. Vstupenky na karneval seženete u agentur v Opatiji a v Rijece za cenu kolem 50 kun.

crikvenica 450

Crikvenica z leteckého pohledu

Crikvenica

Další zastávkou bude určitě město Crikvenica. Jde o další z větších měst v oblasti Kvarneru a i zde na vás o prázdninách čeká ne jedna povedená akce. Mě osobně se nejvíce líbí karneval, který se koná 20. 7. 2013. Jedná se o takzvanou Římskou noc. Jde o akci, která má představit bohaté archeologické dědictví této oblasti. Zde se například dozvíte něco o historii města Crikvenica sahající hluboko do minulosti a to přes 2000 let zpět. Jde především o tradiční výrobu amfor v keramické dílně a zvláště o druh s plochým dnem. Návštěvníci karnevalu tedy zažijí Crikvenici tak, jak vypadala, když jí obývali Římané. Od oblečení, přes účesy, parfémy, šperky, jídlo, tanec i hudba, vše tak jak se dochovalo z dob bájné Římské říše. Návštěvníci zde zažijí i zajímavé ukázky starých řemesel, které si mohou sami i se svými dětmi vyzkoušet. Pletení věnců, výroba mozaiky, plnění vína do amfor a další skvělé hry. Jedná se o opravdu neopakovatelnou akci, která je v regionu pořádána již od roku 2007.

rijeka 450

Účastníci karnevalů mají mnohdy zajímavé doplňky

Selce

Nyní se pojďme podívat do městečka Selce, které je jen kousek od Crikvenice. Jedná se o menší pobřežní město, které ale 13. 7. 2013 ožije slavnostním tradičním trhem. Jedná se o poměrně velkou akci, kde budete moci zhlédnout tradiční Chorvatská řemesla, tance, kroje, písně, ale také nakoupit rukodělné místní výrobky, nebo výrobky z eko farem. Jedná se o opravdu velmi zajímavou akci, na které se nejen něco nového dozvíte, ale také ochutnáte, a když budete chtít, tak i nakoupíte.