Chorvatsko

Mošćenička Draga

lis 03 2015

Mošćenička Draga je malá chorvatská obec, která se nachází na Kvarnerské riviéře v Rijeckém zálivu. V současné době má tato obec okolo 500 obyvatel. Obec Mošćenička Draga se může pochlubit malým přístavem a krásným letoviskem se sympatickou pláží.


Krásná příroda a příjemné koupání
Mošćenička Draga má docela mírné podnebí, protože celá obec se nachází pod výběžkem pohoří Učko. Jedná se o příjemnou turistickou lokalitu, protože městečko je doslova zaplaveno bujnou zelení. Všude kam se podíváte, tam narazíte na pečlivě upravené zahrádky nebo krásnou vegetaci na přilehlých horských stráních. Ke koupání je zde k dispozici dva kilometry dlouhá pláž z drobných oblázků. Zdejší pláže nese název Sipar a je vhodná pro všechny věkové kategorie. Kromě této hlavní pláže jsou v obci ještě k dispozici malé příjemné pláže, které najdete v zátokách směrem na jih od města. V těchto lokalitách je kupříkladu pláž Sveti Ivan nebo nudistická pláž FKK Senjevac. Pro turisty, kteří mají v oblibě velmi opuštěné pláže, pak doporučujeme hůře dostupné pláže, které najdete směrem na obec Brseč. Nedaleko od obce Mošćenička Draga se nachází trajektový přístav. Jedná se o přístav Brest, z kterého pravidelně jezdí trajekty na populární ostrov Cres.

DSC03138

Pohled na letovisko foto Černý tulipán


Zábava a kultura
Patronkou zdejší obce je Marinina, takže největší slavností je svátek sv. Mariny která je dvanáctého července. Kromě této největší slavnosti se v obci ještě v letních měsících pořádají velmi populární Rybářské slavnosti nebo koncerty vokálních souborů zvaných klapy.

DSC03141

Místní pláž foto Černý tulipán


Výlety do okolí
Největší atrakcí v okolí obce Mošćenička Draga je nedaleká obec Mošćenice, kde se nachází zajímavé Národopisné muzeum. Toto muzeum mapuje bohatou historii této části Istrie. Muzeum vystavuje celou řadu zajímavých exponátů včetně velkého starého lisu na olivový olej. Na hlavním náměstí pak stojí kostel sv. Ondřeje, který má středověký původ. V tomto kostele, který byl později barokizován, stojí za pozornost především nádherný chór a sochy od padovského sochaře Jocopa Contieriho. Procházka malým městem je velkým zážitkem, protože městečko má ještě středověký ráz, takže v centru města je celá řada malých a úzkých uliček.