Chorvatsko

Opatija

říj 10 2015

Chorvatské turistické letovisko Opatija je od České republiky vzdáleno poměrně blízko, neboť z Jižní Moravy je to do Opatije zhruba 570 kilometrů, takže autem jste tam za necelých sedm hodin. Opatija je nejenom krásné turistické letovisko u Jadranského moře, ale také slavné lázeňské město.


Příjemné lázeňské město
Opatija patří k nejstarším lázním na území Chorvatska. Díky svým klimatickým lázním jsou ve městě velké luxusní hotely a značné množství kvalitních restaurací. Za všechny luxusní hotely zmiňme především kvalitní čtyřhvězdičkový hotel Miramar nebo pětihvězdičkový hotel Remisens Premium Hotel Ambasador.

DSC03215

Opatija foto Černý tulipán


Lázně již od dob Rakousko-uherského mocnářství
Za vznik zdejších lázní může velká popularita rakousko-uherské smetánky, která zde od druhé poloviny 19. století začala houfně jezdit. Díky této popularitě vznikají lázně, které také navštívila císařovna Marie Anna, která si zdejší lázně velmi pochvalovala.


Moderní letovisko
Dnešní Opatija se může pochlubit nejenom honosnými a luxusními domy z 19. století, ale také zcela moderními hotely a apartmány. Nejzajímavější části města je rušná promenáda Šetaliště Franze Josefa, kterou najdete podél azurového mořského břehu. Promenáda je dlouhá zhruba dva kilometry a je stará více než sto let. Pokud se po promenádě pustíte severozápadním směrem, tak dojdete do pitoreskní rybářské vesnice, která nese název Volosko. Pokud půjdete pro změnu na jih, tak dojdete do nedaleké obce Lovran. Pro všechny milovníky procházek pak doporučujeme navštívit překrásný park Angiolina, který vznikl v polovině 19. století. V parku stojí stejnojmenná světle růžová vila, která občas bývá otevřená turistům. V parku je k vidění velké množství nádherných rostlin, které pocházejí z různých koutů světa.

DSC03185

Dívka s rackem foto Černý tulipán


Další významné památky Opatije
Mezi další významné památky Opatije mimo jiné patří kostel sv. Jakuba z 15. století, který najdete na úpatí hory Učko. Kostel je součástí benediktinského opatství a právě podle slova Opatství bylo v minulosti město pojmenované na Opatija. Vděčným místem pro fotografy a zamilované páry je pak sličná socha Dívka s rackem, která zdobí město od roku 1956. Autorem této skvostné a mírumilovné sochy je známý chorvatský sochař Zvonko car.