Chorvatsko

Chorvatsko 2015: změny a novinky, které vás čekají

led 26 2015

Chorvatsko se stále drží na pomyslné špici, co se oblíbenosti dovolenkových destinací týče. Miliony turistů z celého světa si získalo svou dopravní a finanční dostupností, stejně jako překrásnou přírodou, čistým a průzračným mořem i pohostinností místních obyvatel. Patříte-li k turistům, kteří se k jaderským vodám vydávají rok co rok, pak nepřestávejte číst následující řádky, na kterých vám prozradíme, jaké změny vás na území Chorvatska v roce 2015 čekají.

Dubrovnik-chorvatsko

Nižší ceny mýtného a vyšší pokuty

Nižší mýtné na některých z frekventovaných chorvatských dálnic začalo platit již v roce 2014. A ani rok 2015 v této oblasti žádnou výraznější změnu nepřinesl. Pokud tedy do Chorvatska míříte autem, pak můžete na své cestě nějakou tu kunu ušetřit. Ve finále zjistíte, že se nejedná o nikterak malé částky, ba naopak o pěkný balíček kun, které můžete v letovisku proměnit třeba za přepravku orosených Karlovaček nebo noc v příjemném apartmánu. A u samotné cesty do Chorvatska ještě chvíli zůstaneme. V letošním roce se připravte na ještě přísnější kontroly ze strany chorvatských policistů a vyšší pokuty, jež vám naúčtují tehdy, pokud překročíte rychlost nebo nedodržíte všechny vyhlášky a nařízení. Pozor si dávejte zejména na zajištění zavazadel, člunů nebo kol umístěných na střeše automobilu. Za nedostatečnou fixaci vám mohou místní policisté napařit poměrně značnou pokutu nebo vám dokonce znemožní pokračovat v jízdě. Totéž platí také u zavazadel a tašek umístěných uvnitř auta. Ty je nutno naskládat tak, aby po vozidle „necestovaly“ a neohrožovaly tak řidiče ani jeho spolujezdce.

Nové úseky silnic a posílení leteckých spojů

Následující novinka potěší nejen všechny řidiče, kteří se do Chorvatska každý rok vydávají po vlastní ose, ale také ty, jež dávají přednost komfortnějšímu a značně rychlejšímu způsobu dopravy – letadlu. Letecké společnosti totiž pro rok 2015 plánují navýšení počtu spojů mezi Českou republikou a Chorvatskem. Konkrétně se jedná o nové spoje na trase Praha – Zadar a Praha – Split. Změna letového řádu se dotkne také letiště v Mnichově, odkud budou letadla létat směrem k Dubrovníku pětkrát týdně. Jak již bylo zmíněno v úvodu tohoto odstavce, na zajímavé změny se mohou těšit také řidiči. Pro ně se otevřou nové silniční úseky, které povedou do několika oblíbených istrijských letovisek. Změny se dočká také železniční přeprava. Pokud jste do Chorvatska vlakem ještě nikdy necestovali, seberte odvahu, posbírejte zavazadla a vydejte se vstříc jednomu z nejbláznivějších cestovatelských zážitků svého života!

3

Dovolená ve stylu Robinsona nebo na eko farmě?

Jestliže vás již nebaví klasické polehávání u bazénů hotelových resortů nebo na terasách apartmánů, pak zkuste letošní sezónu zamířit do některého z chorvatských letovisek, které se orientuje na tzv. „lifestyle“ dovolenou. Co si pod takovou dovolenou představit? Nabídka je vskutku bohatá a rozmanitá. Ubytovat se můžete na eko farmě, kde se zúčastníte každodenního maratonu, jež zahrnuje péči o domácí zvířata i ochutnávání místních specialit. Vyzkoušet si můžete také, jak se z ovčí vlny stává plátno určené k šití oděvů, nebo jakým způsobem se čerstvě nadojené kravské mléko dostane na stůl ke konzumentovi v podobě lahodného sýra. Pokud k takové „lifestylové“ dovolené příliš netíhnete, vyzkoušejte třeba dovolenou à la Robinson, jíž si můžete užívat na některém z chorvatských ostrovů, ale i v menších letoviscích, mezi které patří například městečko Brela. Ubytování v robinzonádách má své jedinečné kouzlo a doporučeno je zejména vyznavačům klidné a pohodové dovolené, stejně jako zamilovaným romantikům a párům.

Nové all inclusive resorty i turistické trasy

Stále více turistů hledá v Chorvatsku hotely, které nabízejí stravování a program formou „all inclusive“ programu. Jelikož je tento program typický spíše pro africké destinace, v Chorvatsku příliš hotelů s touto nabídkou doposud nebylo. To se ovšem má od roku 2015 změnit. Řada hotelových komplexů plánuje právě na tuto sezónu zavedení „all inclusive“ programů, jež mají pokrýt aktuální poptávku ze strany turistů a cestovatelů. Pokud vás po nějaké době přestane bavit posedávání u hotelového baru, sbalte batoh, vybavte se kvalitní obuví a vydejte se na nějakou vysokohorskou túru po zdejších kopcích a vrcholcích. Třeba v národním parku Biokovo, jež se táhne podél Brely, Makarské, Podgory a dalších oblíbených středo-dalmatských letovisek, plánují otevření několika nových tras a vyhlídek, jež určitě budou stát za prozkoumání.

Věříme, že si z letošní dovolené v Chorvatsku odvezete ještě více netradičních zážitků a příjemných vzpomínek, na něž si i po letech s nostalgií a slzou v oku rádi vzpomenete!