Chorvatsko

Istrie aneb Jadran na dosah ruky

úno 16 2013

Istrie je velmi oblíbeným cílem dovolených mnoha Čechů, neboť Istrie je od České republiky vzdálená opravdu kousek.

Krátký popis Istrie

Istrie se nachází na severu Chorvatska a jedná se o největší poloostrov na Jadranu. Istrie je typickou turistickou oblastí, neboť má nádherně členité oblázkové i skalnaté pláže, které jsou velmi často přerušované romantickými zálivy. Zdejší Jaderské moře je čisté a nádherné. Ovšem i vnitrozemí Istrie je krásné, neboť nabízí značné kulturní i historické bohatství. Některá přímořská městečka si dodnes uchovávají nedotčený středověký ráz a kolorit. Mnohá městečka dokonce skrývají památky až z časů antiky a byzantského období. Vedle památek najdete ve vnitrozemí Istrie rovněž krásnou přírodu, kde se vyskytují vzácné rostlinné a živočišné druhy.

Nejkrásnější města Istrie

Pula

Mezi nejkrásnější města Istrie patří bezesporu Pula, která je zároveň politickým a hospodářským centrem celé Istrie. Největší poklady zde zanechali Římané, kteří v Pule postavili hned několik skvělých staveb. Za pozornost stojí zejména tři stavby, které jsou ze starověku. Předně je to nádherný Amfiteátr, který byl vystavěn pro 23 000 diváků. Dodnes tato 33 metrů vysoká stavba udivuje, neboť se jedná o pátý největší amfiteátr na světě. Dalším pozůstatkem po Římanech je Forum a Triumfální oblouk. Pro bližší seznámení se s dějinami města doporučujeme navštívit Archeologické muzeum, kde přebývají rovněž hojné a bohaté sbírky z římských i pozdějších dob.

Poreč

Poreč je též nádherným historickým městečkem, které stojí za návštěvu. Ve Starém městě jsou téměř na každém rohu krásné kavárničky, restaurace a obchůdky. Při prohlídce Starým městem nezapomeňte navštívit Eufraziovu baziliku z 6. století, která společně se souborem přilehlých budov představuje jednu z nejvzácnějších byzantských památek na Jadranu.

Umag

Umag je menším městečkem na poloostrově Istrie, které má však stejně bohatou historii jako ostatní větší istrijská města. Nádherné je zvláště Staré město, které leží na malém poloostrově. V centru Starého města doporučujeme navštívit kostel Nanebevzetí Panny Marie a kostel svatého Pelegrina. Obzvláště dobré a lahodné je také místní víno, které můžete ochutnat jedné z mnoha místních tichých vináren.

Rovinj

Rovinj je dalším historickým městem, které bere dech. Rovinj to jsou úzké křivolaké uličky, malé kavárničky a pěkné staré kostely. Staré město se nachází na strmém vrchu, takže má nezapomenutelnou atmosféru, kterou umocňuje horečnatý shon v hlavních ulicích města. Z hlavních ulic se však dá odbočit do menších ulic, kde se můžete v klidu toulat a obdivovat tiché dvory a balkóny starých domů. Pokud půjdete po úzkých křivolakých uličkách až nahoru, dojdete ke kostelu svaté Eufemie. Věž tohoto kostela vám mírně připomene štíhlou benátskou kampanilu.