Chorvatsko

Dabarski Kukovi

čec 24 2014

Chorvatsko, to není jen dovolená u moře, i milovníci pěší i horské turistiky si zde přijdou na své. Tato krásná země má totiž spoustu vyhlášených národních parků a dalších přírodních zajímavostí. V tomto článku si povíme o Dabarski Kukovi, skalním městě.

Dabarski Kukovi je shluk vápencových rozeklaných vrcholků, které vytváří ostrá skaliska, skalní stěny všelijakých tvarů, skalní brány a jeskyně, vysoké vrcholky i hluboké propasti. Není divu, že se tato oblast stala velmi oblíbenou zvláště mezi horolezci, ale také turisty preferující krásné přírodní výjevy a kopcovitý terén.

Dabarski Kukovi se nachází v centrální části chorvatského vápencového pohoří Velebit, které sousedí s národním parkem Severní Velebit a národním parkem Paklenica. Bílé vrcholky vystupují ze zeleného bukového lesa, který je protkaný mnoha udržovanými stezkami. Z vyvýšených míst je pak nádherný pohled do krajiny.

Velebit

Vápencová skaliska Velebitu - autor: Nikola Derežić - commons.wikimedia.org

Nejvyšší horou Dabarski Kukovi je Bačič Kuk, což je skupinka vrcholků dosahujících výšky 1 304 metrů nad mořem. Z Bačič Kuk je také nejlepší výhled. Říká se, že si z jejího vrcholu uděláte nejlepší celkový přehled o Dabarski Kukovi. Z dalších vrcholů jmenujme například Kukaline, Butinovača, Kiza, Grabar nebo Ljubičko – všechny přesahují výšku 1 000 metrů nad mořem.

Dabarski Kukovi si můžete užít buďto po svých nebo z pozice horolezce. Najdete tu spoustu značených turistických stezek, které nabízí několik kombinací podle vašich preferencí. Můžete třeba vyrazit z vesničky Slupačinovo a dojít až k Bačič Kuk.

Nejlepším způsobem, jak se k Dabarski Kukovi dostat, je vlastním autem do Baške Oštarije nebo autobusem na pravidelné lince z města Gopić či Karlobag, z kterých je to už jen kousek (asi 19 až 20 kilometrů). Pokud byste chtěli v Dabarski Kukovi pobýt více dní, je možné si v této oblasti pronajmout horskou chatu.