Chorvatsko

Ty nejlepší výlety s dětmi v prosluněném Chorvatsku

čen 18 2014

Na začátku letní sezóny mě čekal zodpovědný avšak ne příliš jednoduchý úkol. Do Chorvatska jsme letos necestovali s partou přátel, ale s rodinou. Na tom by nebylo nic až tak zodpovědného ani nesnadného, pokud by součástí rodinného týmu nebyla má šestiletá neteř a o chlup mladší synovec. Co vymyslet pro dítka v předškolním věku aby se už druhý den nenudila u mobilu, tabletu nebo jiných výkřiků moderní techniky? To byl úkol pro mě. A řeknu vám, že radost jsem z něj zrovna dvakrát neměl, protože plánování výletů pro děti doposud nebylo mou silnou stránkou. O to větší to však pro mě byla výzva…

e-pruvodce

Aquapark tentokrát nevyšel

První nápad na nezapomenutelný výlet, který by zaujal děti i nás dospělé bohužel selhal. Aquapark Dalmatia, jehož výstavba započala v roce 2011 a otevření bylo plánováno na rok 2012, nebude otevřen ani v letošním roce. To samé platí o aquaparku Aquacolors, který vyrůstá v chorvatském Poreči. Po prvotním neúspěchu jsem proto musel hledat náhradní řešení, kterým bych tento přešlap vyvážil, nejlépe však předčil.

Nebude aquapark, budou vodopády

Spásná myšlenka mě napadla při nostalgickém rozjímání nad dovolenými, které jsme již absolvovali. Konkrétně má mysl spočinula u chorvatského národního parku Plitvice, ze kterého byla předminulý rok nadšená celá naše skupina včetně dítek různých věkových kategorií, které jsme během prohlídky potkali. Plitvice jsme navštívili během cesty do cílové destinace, ale jejich návštěva je možná i při návratu zpět do rodné domoviny. Park se nachází mezi městy Karlovac a Zadar. Kromě okouzlujících scenerií byli oba předškoláci nadšení častými plavbami loďkou i samotným příběhem o pokladu na Stříbrném jezeře, který je pro Plitvice typický. Pro všechny byl pochopitelně nezapomenutelný pohled na nejvyšší vodopád parku, kterým říčka Plitvice padá z výšky 74 metrů!

Ponorka nadchla

Cílem naší letošní dovolené byl Biograd na Moru. Postupný vstup do moře je ideální právě pro rodiny s dětmi. U blízkého kempu Soline je také možno využít tobogánu, což naši nejmladší členové skupiny náležitě ocenili. Abych jim pobyt ještě více zpříjemnil (přeci jen na tobogánu se nedá jezdit věčně), navrhl jsem výlet ponorkou. Plavba ponorkou trvala zhruba hodinu a vyšla nás na 10 Eur za osobu. Ovšem obětovaných peněz jsme rozhodně nelitovali. Pro mou neteř to byl natolik silný zážitek, že nám večer přišla oznámit své rozhodnutí týkající se budoucího povolání. Máme se na co těšit – v rodině budeme mít řidičku ponorky.

Pár nezbytných rad závěrem

Rodinný týden v Chorvatsku utekl doslova jako voda. Myslím, že svůj úkol jsem během pobytu splnil nad očekávání. Kromě návštěvy Plitvických jezer a výletu v ponorce, byli naši malí cestovatelé nadšení z tobogánu i klasických vodních radovánek (banány, skútry), které v Biogradu nechyběly. Pokud se budete inspirovat naším výletem, nezapomeňte boty do vody, ochranu před sluncem a pravidelné doplňování pitného režimu. A když už jsme u toho pitného režimu – pivo zde mají opravdu vynikající!