Chorvatsko

Diokleciánův palác ve Splitu

kvě 20 2014

Už od roku 1979 je Seznam světového dědictví UNESCO bohatší o jednu z nejvýznamnějších historických památek Chorvatska. Jedná se o sedmnáct století starý Diokleciánův palác nacházející se ve Splitu. V současné době je to jedna z nejlépe zachovalých staveb antického původu na celém území.

Perla celého Splitu

Nádherný půdorysem čtyřúhelníkový Diokleciánův palác je ozdobou celého Splitu. Celá stavba je vytvořena hlavně z bílého vápence, který je typickým materiálem historických budov ve středomoří. Ten byl navíc dovážen hned z několika oblastí, a to z Brače a ze Segetu, který naleznete poblíž Trogiru. Všechny cihly se vyráběly v několika dílnách v okolí Splitu, aby se nemusely nikam daleko dovážet. Každá byla ručně opracovaná do posledního detailu.

Trochu Řecko, trochu Řím, nejvíc Chorvatsko

I když se architekti tehdy téměř vůbec neřídili římskou ani řeckou architekturou, má Diokleciánův palác od každého trochu. Vysoké sloupy mířící k nebi, zdobné klenby či půdorys o ploše 38 500 m2. To vše jakoby kopírovalo řecké chrámy zasvěcené některému z velkých bohů. Palác je však unikátní a rozhodně by bylo milné jej připodobňovat jen k řeckým či římským chrámům. Diokleciánův palác v sobě skloubí to nejlepší z těchto dvou největších architektur do svého vlastního stylu. Jeho originalita vychází zejména ze základní funkce a přizpůsobení se poloze přímořského Splitu.Diokleciánův palác

Současnost Diokleciánova paláce

Dnes se v komplexu Diokleciánova paláce nachází asi 280 obytných domů. Prostory jsou navíc často využívány k výstavě nejrůznějších uměleckých děl, ke klasickým i modernějším koncertům a dalším kulturním akcím. Diokleciánův palác tedy slouží jako důležité sociální i kulturní místo širokého okolí. Split je tedy jasná volba pokud zamíříte na dovolenou do Chorvatska a Diokleciánův palác je téměř povinnou položkou ve vašem itineráři.