Chorvatsko

Láska na první pohled: nejkrásnější chorvatské pláže

kvě 05 2014

Jedno z nejdostupnějších evropských míst na trávení letní dovolené - a to jak z hlediska cenového, tak dopravního, je bezpochyby Chorvatsko. To je známo nejen svou krásnou přírodou, ale také nádhernými plážemi.

A to byl také důvod, proč byla cílem mých loňských prázdnin právě tato destinace. Nádherných pláží je zde opravdu nespočet. Lákají jak ty velké a turisty všeobecně proslavené, tak i ty malé, zapomenuté a tajemné. Které jsou ale opravdu nejkrásnější? Někteří tvrdí, že jsou všechny stejně krásné, jiní mají zase ty svoje nejoblíbenější, na které nedají dopustit. Já si však chtěl názory obou „znepřátelených táborů“ ověřit na vlastní kůži. 

Omišská pláž Punta bez bodavého nebezpečí

Jako první jsem se vydal prozkoumat pláž Punta, která je proslulá svou bujnou vegetací a skalisky, jež ji obklopují. Na Puntě si užijete koupání bez nutnosti mít nějaké speciální boty Omišdo moře. Ježky ani podobné ostnaté příšerky zde nečekejte. I přesto je zde však podmořský život velmi bohatý a doslova magicky přitažlivý. Jednu nevýhodu však Punta má. Místo je zde opravdu jen pro několik „ranních ptáčat“, které si přivstanou a kousek pláže obsadí ručníkem, karimatkou nebo nafukovacím lehátkem.

Získala si mě Rajska plaža

Ale abych nebyl ve svém hodnocení příliš zaujatý, řekl jsem si, že je na místě prozkoumat také další z vyhlášených krásek – Rajskou pláž nacházející se nedaleko zátoky Lopar na ostrově Rab. Hned po příjezdu jsem musel připustit, že tato pláž nezískala svůj název jen tak pro nic za nic. Bezkonkurenčně se totiž jedná o jednu z nejkrásnějších pláží středozemního moře. I přes informace, které jsem načerpal z internetových průvodců, Rajská pláž naprosto předčila mé očekávání. Už zdálky lze totiž dost dobře vidět, že je posetá jemným pískem, který má s tím karibským mnoho společného. Od své jemnosti, až po velmi specifickou barvu.  Část pláže je stíněná bujnou vegetací, což jsem ocenil zejména okolo poledne, kdy bylo slunce nejvýš a já se tedy uchýlil do borovicového stínu s vychlazeným Karlovačkem.  Co mě velmi mile překvapilo, byla skutečnost, že na pláži zpravidla nebývalo příliš mnoho turistů. Své zásluhy na tom však zajisté měl termín v květnu, který jsem pro svou dovolenou zvolil

Okolí Rajské pláže lákalo k průzkumu

Jelikož jsem poslední dny své dovolené nechtěl strávit pouze na pláži a hotelu, naplánoval jsem si průzkum místního okolí. Nedaleko pláže se nachází perfektně vybavený kemp San Marino, kde jsem neodolal několika tobogánům a vyzkoušel si jednu lekci potápění. Docela nepěkně mě překvapilo, kolik různých a ne zrovna malých živočichů žije jen kousek od břehu…

Tak sbohem, krásko!

Bohužel i zde utekla dovolená doslova „jako voda“ a já se musel vydat zpět do rodné 1domoviny. I přesto, že jsem dříve prozkoumal vyhlášené a mezi turisty oblíbené pláže, jakou je například legendární Zlatni Rat, Rajská pláž mě naprosto uchvátila svou bezprostředností a hlavně minimem turistů, kteří zde přišli načerpat atmosféru, nějaký ten vitamín B a hlavně chorvatskou pohodu. Tak třeba zase někdy, rajská krásko!