Chorvatsko

Rychlá dovolená aneb jak jsem prozkoumal ostrov Korčula během tří dnů

dub 02 2014

Cílem mé prázdninové dovolené byl po nejnavštěvovanějším městě Medulinu chorvatský ostrov Korčula, který se nachází v Jaderském moři. Pro pobyt jsem si vybral příhodné letní období - červenec. Mám totiž rád teplo, slunečné dny a koupání v moři, i když lehkou turistikou také nepohrdnu. První dny jsem strávil pouze na nádherné, slunečné pláži, kde jsem si užíval poměrně vysokých teplot jak vzduchu, tak i vody. Prostě idylka. Jenže takto to nikdo nevydrží dlouho. Zásoba knih pomalu, ale jistě docházela, a proto jsem se tedy rozhodl, že obhlédnu místní okolí, přírodní i historické památky a kulturu.

Historické jádro Korčuly

Svůj výlet jsem začal ve starém opevněném městě Korčula, které se nachází na východním pobřeží. Jelikož jsem o historii vůbec nic nevěděl a chtěl jsem z prohlídky mít více, než pár zajímavých fotografií, domluvil jsem si průvodce. Ten mi o městě Korčula řekl mnoho zajímavých informací. Celé město je postaveno do vzoru rybí kostry. Tento způsob výstavby totiž umožňuje snadnější cirkulaci vzduchu, což jsem i já v parných dnech na vlastní kůži poznal.

1 4

Ve městě jsem si obhlédl několik historických památek, například nádhernou římskokatolickou katedrálu Sv. Marka. Ta pro mě představovala úžasné spojení architektury, náboženství a celé atmosféry tohoto místa. Jednoduše něco nezapomenutelného. Po návštěvě katedrály jsem ještě pokračoval na obhlídku františkánského kláštera z 15. století a jako poslední jsem navštívil i palác někdejších benátských guvernérů. Město Korčula jsem ale rozhodně neprošel ani z půlky. Na něj by to chtělo mnohem více času, který jsem ale bohužel během své extrémně krátké dovolené neměl. Tak třeba někdy příště.

Pokračuji v poznávání

Další den jsem se rozhodl pro výlet do města Lumbarda. Průvodce mi zde totiž doporučil značné množství památek. Město Lumbarda je navíc známým střediskem kameníků a sochařů. Navštívil jsem zde tedy jednu z dílen místního moderního sochaře. A jelikož na mě vidět, že těm novodobým tvarům moc nerozumím, vysvětlil mi, jak pracuje, v čem spočívá jeho dílo a dokonce mi nabídl, abych si některé z jeho výtvorů koupil. Následně jsem také musel jít ochutnat místní vyhlášené víno „Grk“. To jsem našel hned v první nejbližší vinotéce. S nadšením a sladkou chutí na jazyku zakončuji také druhý den výletu…

2 4

Loučíme se

Už mi zbýval poslední den na Korčule a mě se vůbec nechtělo jet domů. Připadalo mi, že jsem ještě pořád nic neviděl. Jenže čas je neúprosný a hlavně na dovolené letí jako splašený. Využil jsem tedy posledních volných chvil a jel se jen tak projet po vnitrozemí. Prohlížel jsem okolní přírodu, potápějící se nadšence a záviděl místním obyvatelům to, jak se ospale vybavují na ulicích. Jedno však vím jistě - na ostrov Korčula se ještě alespoň jednou vrátím!