Chorvatsko

Prohlídka nejnavštěvovanějšího chorvatského města Medulin

bře 17 2014

Na první pohled nenápadné chorvatské městečko zaujalo v roce 2013 jedno velmi zajímavé prvenství. Dle dostupných statistik a zdrojů se totiž stalo nejnavštěvovanějším místem chorvatského pobřeží. V minulé sezóně strávili turisté v Medulinu neuvěřitelných 2 230 000 nocí, což znamená, že každou noc se zde vyspalo na 27 000 turistů a návštěvníků z celého světa. Co je tak zajímavého na tomto kousku chorvatské země? To jsem se rozhodl odhalit také já a do Medulinu se na pár slunečných dnů vypravil.

medulin2

Prvotní okouzlení

Medulin je významným přístavním a rybářským městečkem, které trvale obývá na 2000 obyvatel. Největší příjem plyne zdejší kase pochopitelně zejména z cestovního ruchu. Počet stálých obyvatel vzroste během hlavní sezóny hned několikanásobně. Do Medulinu se vydávám lodí z nedaleké Puly, která je od města vzdálená přibližně 10 kilometrů. Jako první mě uchvátí podoba Medulinského zálivu a přírodní ráz samotného Medulinu. Kapitán lodi nás informuje o významném postavení Medulinu jakožto rybářského města – všude, kam naše oko dohlédne, se totiž loví langusty té nejvyšší kvality.

Jako první mířím na pláž

O Medulinu jsem něco málo načetl a kromě toho zaslechl různé zvěsti o zdejší vyhlášené pláži Bijeca, která se nachází v samotném srdci Medulinu. Pláž je pochopitelně v obležení turistů, její krása tím však nijak neutrpěla. Písek je zde velmi jemný a jeho zlatavé odlesky jsou jednoduše nepřehlédnutelné. Po prohlídce této krasavice mířím o kousek dál na další medulinský skvost – pláž Belvedere, která je kromě množství lehátek, sprch a plážových barů, vybavena také poměrně solidním Wi-Fi připojením. Načerpám tedy dostatek sil a po menším občerstvení se vydávám po stopách medulinské historie.

medulin1

Pro milovníky památek

Medulin má kromě překrásných pláží a přírodních krás co nabídnout také milovníkům historie a architektonických památek. Přímo v centru se nachází kostel svaté Anežky, v jehož útrobách je uložen procesní postříbřený kříž z 15. století. Nedaleko pláže Bijeca – ve stejnojmenném zálivu můžete obdivovat trosky předrománského kostelíka. Pokud se stejně jako já vydáte za dalšími památkami, zaujmout vás může městečko Vodnjan vzdálené přibližně 22 kilometrů od centra Medulinu. Kromě spletitých uliček s nepřehlédnutelným středověkým nádechem je zde k vidění také kostel svatého Blažeje, který byl postaven mezi lety 1760 až 1800 a ukrývá na 10 oltářů a obsáhlou sbírku předmětů ze 4. -11. století.

Vzhůru za zábavou a do oblak

A po prozkoumání místních památek jsem zatoužil po nějaké té zábavě a adrenalinu. Pro milovníky pouťových atrakcí jsou zde připraveny dva luna parky, které jsou otevřeny takřka denně od poloviny června do poloviny září. Pokud máte odvahu, která mě bohužel pro tentokrát scházela, můžete si na hřišti hotelu Park Plaza Medulin domluvit tandemový seskok, který vás vyjde na cca 1600 kun. Během seskoku je možno obdivovat samotné městečko Medulin, ale i přilehlý Kamenjak nebo souostroví Brijuni.

Jaký byl celkový dojem?

Tomu, že se Medulin v roce 2013 stal nejnavštěvovanějším místem Chorvatska, dávám po tomto výletu plně za pravdu. Nejen, že je zde nepřeberné množství ubytovacích kapacit všech cenových relací, také místní příroda, pláže a moře jsou jednoduše splněným snem každého-byť i sebevíce náročného turisty. Na své si zde přijdou jak milovníci lenošení a vodních radovánek, tak obdivovatelé historických památek, ale i turisté prahnoucí po nikdy nekončící zábavě a notné dávce adrenalinu. To vše a ještě mnohem více vám může Medulin plnými hrstmi nabídnout.