Chorvatsko

Výlet do nejnavštěvovanějšího chorvatského národního parku Plitvická jezera

úno 17 2014

Kdo by o nich neslyšel? Kdo by se nechtěl alespoň jednou za život podívat na místo, kde se točily tolik oblíbené „Mayovky"? Plitvická jezera jsou neodmyslitelně spojená se statečným Vinnetouem a Pokladem na Stříbrném jezeře. Mnoho turistů sem přijíždí s konkrétními snímky nebo výstřižky a hledají místa, která viděli ve filmu. Národní park Plitvice, který je od roku 1979 součástí Světového dědictví UNESCO, však může kromě vzpomínek na Vinnetoua nabídnout návštěvníkům o mnoho více. Pojďte s námi na virtuální prohlídku jednoho z nejkouzelnějších míst naší Planety.

Objevte přírodní poklad

Národní park se nachází mezi městy Karlovac a Zadar, v blízkosti hranice s Bosnou a Hercegovinou. Ročně Plitvice navštíví až 200 000 turistů. Park, jehož rozloha činí 29 482 ha je protkán bujnou vegetací a více, než 140 dunivými vodopády. Kromě jiného zde naleznete na 20 jeskyní a desítky tyrkysově modrých lagun. Ze zástupců místní fauny se můžete během prohlídky přírodních krás setkat s liškami, srnkami, divokými prasaty i medvědy. Pro velký počet turistů z celého světa je však pravděpodobnost výskytu některého z výše jmenovaný zvířecích druhů značně nepravděpodobná.

Krása Plitvických jezer

Láska na první pohled

Vstup do Národního parku Plitvická jezera je pochopitelně placený. V hlavní sezóně zaplatíte něco kolem 100 kun za dospělého a 80 kun za dítě. Tato cena zahrnuje jízdu místním parníkem, ale také speciální autobus, kterého můžete využít v případě, že se na procházku necítíte nebo toho jednoduše chcete z celého parku vidět pokud možno co nejvíce. Jako první vás do očí udeří nadpozemská modř jednotlivých lagun. Během prohlídky zjistíte, že tyrkysová má desítky, ba dokonce i stovky různých odstínů a že blankytně modrá není zdaleka jenom obloha za slunného dne. Barva jednotlivých lagun je závislá na množství minerálů a organismů ve vodě, setkat se proto můžete nejen s modravými odstíny, ale také odstíny zelené, či šedé.

Plitvické vodpády, u kterých lze strávit i několik dní

Jako z jiného světa

Parkem vedou dřevěné chodníčky a vyznačené stezky. Kromě zurčících vodopádů, jejichž délka se pohybuje od několika centimetrů, až po desítky metrů, vás zaručeně okouzlí množství vegetace i jedinečné kaskády, jež tvoří samotnou tvář parku. Jezerní soustavu Plitvic obklopují zalesněné kopce masivu Velika Kapela a Plješevice. Připravte se na to, že během procházky po parku nebudete vědět, kam se dříve podívat. Jestli obdivovat bublající potůčky, zurčící vodopády, modravé laguny nebo netradiční vegetaci. Během návštěvy Plitvických jezer však nezapomeňte navštívit nejkrásnější vodopády Sastavci vysoké 49 metrů. V parku se nacházejí také lokality, do kterých je bohužel turistům vstup zakázán – jedná se například o louku, na které se nachází více, než 42 druhů orchidejí, z nichž některé patří mezi zástupce endemitů.

Dva dny budou málo

V parku se dá bez větších problémů strávit šest hodin, ale klidně i celé dva dny. Ubytovat se můžete jak v hotelech, tak i levnějších apartmánech. Pokud tak učiníte, vstupenka do parku nabývá automaticky účinnosti i následující den. Doložit však musíte také skutečnost, že jste v některém z ubytovacích kapacit opravdu strávili noc. Nabažit se zdejších krás je takřka nemožné. Ještě dlouho po tom, co tento rajský kout země opustíte, vás budou ve snech provázet tyrkysově modré laguny a zurčící vodopády. Krása Plitvických jezer je nepopsatelná a ochudit se o tento netradiční zážitek by byl zkrátka a jednoduše hřích.

 

Komentáře   

 
Petr
+1 #1 Petr 2014-02-18 09:06
Díky za článek. Na Plitvicích jsme byli a můžu určitě doporučit.
Citovat