Chorvatsko

Zajímavosti Splitu

pro 06 2013

Chorvatské město Split je jedno z největších měst na chorvatském pobřeží, takže je přirozeným kulturním a dopravním centrem celé Dalmácie. Kromě Diokleciánova paláce, který je zapsán na seznamu památek UNESCO, má Split celou řadu dalších zajímavostí, které stojí za poznat.

Pláž Bačvice

V prvé řadě je to známá Splitská pláž, která se jmenuje Bačvice. Pláž Bačvice je od centra města vzdálená zhruba deset minut rekreační chůzí. Na této pláži se můžete mimo jiné seznámit s místní míčovou hrou, která se jmenuje Picigin. Tato hra se na zdejší pláží hraje již od roku 1908. Podstatou této hry je udržet malý míček, který má rozměry pět až deset centimetrů, co nejvíce ve vzduchu. Celá hra se hraje v mělké vodě, ideální je, když máte nohy ponořené do vody po kotníky. Hry se může zúčastnit libovolný počet lidí, ovšem ideální je, když tuto hru hraje pět lidí.

PA280009

Split foto Černý tulipán

Lesopark Marjan

Další zajímavosti Splitu je lesopark Marjan, který je velmi oblíbeným místem obyvatel Splitu. Marjan je ideálním místem pro odpolední nebo podvečerní procházky. Celý lesopark, který byl založen již před sto lety, je protkán pěknými stezkami, které vedou kolem starých kamenných kostelíků. Při procházce tímto lesoparkem můžete také narazit na chorvatské umění. V lesoparku totiž stojí Galerii Meštrović, kde jsou mimo jiné vystavená díla známého chorvatského umělce Ivana Meštrovića, což byl chorvatský sochař a architekt, který žil v letech 1853 až 1962. Jeho sochařská díla jsou vystavená nejenom v Chorvatsku, ale také ve Spojených státech amerických.

Velké množství muzeí

Split má rovněž velké množství muzeí. Mezi nejzajímavější muzea patří Muzeum města Splitu nebo Archeologické muzeum, které vlastní velmi cenné exponáty z vykopávek římských Salon. Archeologické muzeum ve Splitu se taktéž může chlubit tím, že je nejstarším chorvatským muzeum, které bylo založeno už v roce 1820. Kdyby vám návštěva těchto muzeí nestačila, můžete ještě navštívit Etnografické muzeum nebo Uměleckou galerii.

PA280007

Promenáda Riva foto Černý tulipán

Promenáda Riva

Při návštěvě Splitu nesmíte minout nádhernou promenádu Rivu, kde je celá řada velmi stylových a luxusních restaurací. Promenádu Rivu lze nejlépe pozorovat při šálku dobré kávy, kterou si můžete dát v některé z mnoha zdejších kaváren.