Chorvatsko

Čiovo

lis 18 2013

Čiovo je malý chorvatský ostrov, který se nachází ve Střední Dalmácii. Ostrov Čiovo je spojen zvedacím mostem přes mořský průliv Trogirski kanal s historickým městem Trogirem. Na ostrově je hned několik obcí, kde je velmi rušný turistický ruch. Jsou to obce Čiovo, Žedno, Arbanija, Okrug Gornji a Donji.

Krátká historie ostrova

V minulosti se ostrov jmenoval Bua, což bylo slovo ilyrského původu. Současný název ostrova je odvozen od latinského názvu východního mysu na ostrově, který se jmenuje Caput Jovis. Největší osídlení ostrova bylo v 15. století, kdy se sem usadili uprchlíci, kteří utíkali před výbojnými nájezdy Turků.

čiovo 2011 091

Letovisko Čiovo foto Černý tulipán

Popis ostrova

Nejvyšším kopcem ostrova je vrch Rudine, který je 218 metrů vysoký. Ostrov je z větší části pokryt borovými lesy a cypřišovými háji. Zdejší velmi příznivé podnebí umožňuje, že se zde pěstují olivovníky, mandloně, fíkovníky a vinná réva. Čiovo je sympatický ostrov, který má velké množství pěkných a romantických zátok. U jihozápadního pobřeží je pak několik menších ostrovů, kde se velmi dobře daří rybolovu.

Na ostrově Čiovo, který má rozlohu 28,8 kilometrů čtverečních, žije přibližně šest tisíc obyvatel. V poslední době se zde postavil větší počet obytných domů a rekreačních vil, které jsou v letních měsících pronajímány jako turistické apartmány.

čiovo 2011 137

Pláž v Čiovu foto Černý tulipán

Historické památky ostrova

V minulosti byla na ostrově Čiovo vybudována řada pousteven a leproserií, což byly malé stanice pro lidi, kteří onemocněli leprou. Z té doby se na ostrově dochovaly některé velmi staré budovy. Předně je to v obci Žedno malý kostel svatého Maura, který pochází ze středověku. V letovisku Čiovo je pro změnu předrománský kostel Gospa krajmora, který býval na ostrově známým mariánským kostelíkem.

Nejcennější historickou památkou ostrova Čiovo je gotický dominikánský klášter svatého Kříže, který se nachází v Arbaniji. Tento krásný kostel doporučujeme navštívit, neboť v jeho útrobách je nádherná křížová chodba.

Centrum ostrova

Turistickým centrem ostrova je obec Čiovo, kde je situováno nejvíce penzionů, restaurací a ubytoven. V obci je rušný přístav, který po moři spojuje Čiovo s historickým Trogirem. Hlavní pláž v obci je oblázková a většina apartmánů je situována velmi blízko pláže. Nedaleko od hlavní pláže jsou menší klidné lokality, které jsou ideální k potápění.