Chorvatsko

Makarská

lis 08 2013

Makarská je velmi známé chorvatské přímořské letovisko, které se nachází ve střední Dalmácii. Jedná se o rušné přímořské město, které má v současné době něco kolem 14 000 obyvatel.

Hlavní památky Makarské

V centru města se nachází Kačicev trg, což je hlavní náměstí Makarské. Na tomto náměstí najdete především barokní kostel Svatého Marka, který je hlavním kostelem Makarské. Před bílým kostelem je schodiště, které vás dovede až k pomníku mnicha Andriji Kačice-Miošice, což byl jeden z nejvýznamnějších chorvatských básníků. Kousíček od hlavního náměstí je Jurjevicovo náměstí, kde se nachází barokní palác Ivaniševiců.

Další významné barokní domy najdete na nábřeží Makarské, kde rovněž stojí i kostel svatého Filipa Neriho. Kousek dále od centra města pak stojí františkánský klášter z 15. století. V této sakrální budově, která byla přestavěna do barokní podoby, se nachází zajímavé Mořské muzeum, které vlastní bohaté sbírky měkkýšů a mušlí. Kromě výstavy podmořských měkkýšů a mušlí je v klášterní budově umístěna velké knihovna a menší sbírka uměleckých předmětů. Z dalších muzeí zmiňme ještě Muzeum města Makarská a uměleckou galerii.

Hostýn 020

Makarská foto Černý tulipán

Pláže a moře

Makarská je však především místem skvělého koupání. Nejvyhledávanější pláži je Donja Luka, který je dlouhá jeden a půl kilometrů. Donja Luka je krásná pláž z malých oblázků, která má velmi dobrý přístup k moři. Na tuto pláž pak navazuje pobřeží, které je rozčleněné do malých zátok. Pláž Donja Luka se táhne až k pavilonům Rivijera, které jsou situované v severním okraji Makarské. Mezi největší hotely Makarské patří hotel Meteor, který má sladkovodní i otevřený bazén s mořskou vodou.

Hostýn 101

Na pirátské lodi foto Černý tulipán

Rušný přístav

Místní přístav patří k nejzajímavějším atrakcím Makarské. Místní přístav je totiž velice rušný, neboť zde také jezdí velké trajektové lodě. Funguje zde kupříkladu trajektové spojení mezi se Sumartinem na ostrově Brač. V přístavu je rovněž velmi čilý rybí trh, který se odehrává u velkých rybářských lodí, které v přístavu na chvíli zastaví a jejich posádka prodává čerstvé úlovky ryb. V odpoledních a večerních hodinách zde také velmi často kotví „pirátské" lodě, které fungují jako rybí restaurace. Skvělou rybí pochoutku si tak můžete vychutnat na palubě lodi a dívat se jak místní kuchaři dovedně připravují rybí maso k pečení či grilování.