Chorvatsko

Podgora

zář 10 2013

Podgora je chorvatské přímořské letovisko, které se nachází pouze devět kilometrů od Makarské. Jedná se o sympatický přímořský resort, který má v současné době něco kolem 1 450 obyvatel.


Hlavní památky Podgory
V Horní Podgoře, kde jsou v současné době pouze jednotlivé domy, protože tato část Podgory byla v roce 1962 zasažena silným zemětřesením, jsou k vidění dvě obranné věže, které v 17. a v 18. století sloužily k obraně proti tureckým nájezdům. Z ostatních památek zbylo po silném zemětřesení pouze malá branka do někdejšího parku patricijské rodiny Mrkušićů a osmiboká kaple. Částečně zachovalý je barokní kostel svatého Tekly, který byl vlivem zemětřesení rovněž vážně poškozen, ale nyní je částečně opraven.

P8110035

Stará Podgora foto Černý tulipán


V dolní části Podgory, kde je většina hotelů, penziónů a restaurací, stojí za pozornost zejména zajímavý památník, který najdete nad přístavem. Památník byl postaven v roce 1962 a připomíná vznik jugoslávského válečného námořnictva. Autorem památníku je architekt R. Radović. Památník se jmenuje "Rackova křídla" a při bližším pohledu skutečně zjistíte, že silueta památníku připomíná obrovské křídlo racka.
Ze sakrálních památek Podgory stojí za zmínku moderní kostel z roku 1962, který stojí na jihovýchodním okraji obce, která se jmenuje Čaklje.

P8100031

Rackova křídla foto Černý tulipán


Místní pláže
Hlavní pláž se táhne kolem celého letoviska. Je docela úzká a většina pláže je pokryta drobnými oblázky. Pláž se jmenuje Centar a v roce 2012 obdržela Modrou vlajkou kvality. Další menší pláže pak najdete na jihovýchodě a severozápadě Podgory, jsou to však velmi úzké pruhy, kde je jen velmi málo místa ke slunění.
Sport a zábava
Podgora má velmi kvalitní podmínky především pro vodní sporty všeho druhu. Na své si zde přijdou příznivci jachtingu, windsurfingu, potápění a vodního lyžování. Kdo má v oblibě suchozemské sporty rovněž zde nepřijde zkrátka, neboť jsou zde široké možnosti zahrát si plážový volejbal, tenis, basketbal nebo malou kopanou. Samozřejmostí je půjčovna sportovních potřeb včetně jízdních kol. Největším místním svátkem je lidová slavnost, která se koná na den patrona města, což je svatý Vincenc, který má svátek v půlce srpna. Tento den je současně i dnem města Podgory, takže celé město slaví spontánně a bujaře až do ranních hodin.