Chorvatsko

Dubrovník

zář 08 2013

Dubrovník je suverénně nejkrásnějším chorvatským městem, ve kterém najdete nádherné historické stavby a malebné staré ulice a uličky, které jsou plné restaurací, kaváren a malých obchůdků. Dubrovník je oprávněně nazýván perlou Jadranu a stojí za to zde strávit několik slunečních prázdninových dnů.


Historie všude kam se podíváš
Dubrovník je historické město, které je plné krásných a významných budov. Jako celek je Dubrovník již od roku 1979 zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Výčet pěkných památek v Dubrovníku je opravdu velký. Začít můžete kupříkladu u Knížecího paláce, což je krásná budova, která je architektonickou směsicí gotiky, renesance a baroka. Krásným architektonickým prvkem paláce je především gotická lodžie z mramoru z ostrova Korčula, která je bohatě dekorována. Knížecí palác je přístupný veřejnosti a určitě stojí za prohlídku. Při prohlídce paláce si sebou nezapomeňte vzít fotoaparát, neboť z prvního poschodí paláce se dají pořídit úchvatné fotky místní katedrály.

PA300028

Třída Stradun foto Černý tulipán

Hlavní třída Stradun
Hlavní třída v Dubrovníku se jmenuje Stradun, ale mezi obyvateli města má přezdívku Placa. Jedná se o širokou hlavní třídu, která je hlavní pěší zónou Dubrovníku. Na pěší zóně Stradun najdete celou řadu obchodů, restaurací, kaváren a významných historických budov. Mezi nejznámější budovy patří působivá hodinová věž a kostel svatého Blažeje. Na hodinové věži jsou k vidění figury, které bijí do zvonu. Jedná se však o repliky, neboť originály jsou k vidění v paláci Sponza. Kostel svatého Blažeje stojí na samém konci Stradunu a je zasvěcen Blažejovi, což je hlavní světec Dubrovníku. Na třídě Stradun ještě můžete navštívit kostel svatého Spasitele, františkánský klášter nebo palác Sponza. Pěší zónu Stradun doporučujeme rovněž navštívit večer, kdy je celá třída včetně historických budov vkusně nasvětlena.

PA300034

Pohled na městské hradby foto Černý tulipán

Městské hradby
Dubrovník má celou řadu míst k nekonečným procházkám a toulkám. Procházet se můžete například po starých městských hradbách, které jsou místy až dvanáct metrů silné a dvacet pět metrů vysoké. Z městský hradeb je úžasný výhled na celého historické město. Pokud budete letním vedrem zchváceni, můžete se občerstvit u stánku s nápoji, který je situován na jižní straně hradeb. Zde se nachází sympatický stánek se zahrádkou, odkud jde vidět na mohutné městské opevnění.