Chorvatsko

Památky UNESCO v Chorvatsku

čec 21 2013

Chorvatsko je nádherná země a ani zdaleka to není zásluha krásného moře a pláží. I tady se najdou unikátní památky, které si vysloužily své místo na seznamu UNESCO. Je jich celkem sedm. Pojďme si tedy říct, o jaké se jedná.

1. Katedrála svatého Jakova – v Šibeniku se nachází katedrála postavená v pozdně gotickém stylu s prvky renesance. Stavba započala pod dohledem benátského stavitele Juraje Dalmatince v roce 1431 a zakončena byla v roce 1536. Je to překrásná stavba z bílého vápence a mramoru, nenajdete tu žádné cihly ani dřevo.

2. Eufraziova bazilika – najdete ji v Poreči na místě, kde dříve stával v raném křesťanském období kostel. V polovině 6. století zde biskup začal stavět právě baziliku, která se vyznačuje jak prvky západní, tak východní architektury. K vidění jsou dochované mozaiky z 5.století s náboženskými motivy.

Diokleciánův palác

Diokleciánův palác - autor: Karel Hrdina - commons.wikimedia.org

3. Diokleciánův palác – tento palác, jehož stavba byla zahájena už v roce 295 za římského císaře Diokleciána, se nachází ve Splitu. Je to nejen palác se vším luxusem, ale také stavba obranného typu. Dnes je palác obytným prostorem a slouží také kulturním akcím, výstavám a koncertům.

4. Trogir – městečko Trogir je oblíbeným letoviskem a jeho historické jádro rozhodně stojí za návštěvu. Je to komplex budov pocházejících ze 13.století a také bludiště úzkých uliček, kamenných náměstí, starých kostelů a úžasné atmosféry. Střed města připomíná svým rázem Itálii, protože ho postavili benátští architekti.

5. Dubrovník – město, které bylo založeno v 7.století a které je druhým největším v Chorvatsku. Hradby, které obíhají Dubrovník, jsou dva kilometry dlouhé, a patří k nejmohutnějším v Evropě. To, co se nachází uvnitř, stojí za to střežit. Jsou tu starobylé domky, paláce, křivolaké uličky a kostelíky.

6. Plitvická jezera – kdo by neznal překrásnou přírodní památku, několik jezer, která jsou stupňovitě pod sebou a pospojovaná vodopády. Radost pohledět.


7. Starigradskoje polje – na ostrově Hvar nedaleko města Stari Grad se nachází zachovalé parcely úrodné půdy tak, jak si je rozdělovaly za starověkého Řecka.