Chorvatsko

Levandulový ostrov Hvar

čec 20 2013

Chorvatský ostrov Hvar je skvělým místem pro letní dovolenou, zvlášť pokud si chcete užít trochu té historické atmosféry, pohodlí, koupání v průzračně čistém moři, upravených pláží a nechce se vám jet do známých letovisek na Istrii či v Dalmácii. Ostrov Hvar nabízí to nejlepší z Chorvatska, ale taky něco navíc.

Hvar patří mezi Středodalmatské ostrovy a sousedí s dalšími oblíbenými ostrovy Brač a Korčula, od kterých je oddělen průlivy. Je známý svou překrásnou přírodou, kterou si můžete užít při procházkách. Jsou tu stezky, po kterých se dostanete do romantických zátok, kamenných vesniček, vinic, vystoupat na vrchol některé z hor a užít si výhled nebo si prohlédnout políčka levandule, díky kterým Hvar připomíná francouzskou Provence. Středem Hvaru se táhne horský hřeben, jehož nejvyšším vrcholem je Sveti Nikola (628 metrů nad mořem).

ostrov Hvar

Levandulová pole - autor: Pierre Mounier - commons.wikimedia.org

Díky své bohaté historii, která zde započala už 6000 let před naším letopočtem, a vzkvétala s příchodem Řeků, je ostrov Hvar plný míst, které stojí za to navštívit. Pokud máte rádi starobylá městečka, z jejíchž kamenných domků a památek dýchá historie, pak zamiřte do přímořských měst Hvar, Stari Grad, Jelsa nebo Vrboska. Jestli dáváte přednost spíše krásným plážím a přírodním krásám, pak volte letoviska Zavala, Ivan Dolac nebo Světa Nedjelja.

Na ostrově se nachází obrovské množství dochovaných staveb z různých období historie. Narazíte tu na starověké budovy, barokní, renesanční i gotické. Za památkami můžete také vyrazit třeba do Starigradského polje nedaleko města Stari Grad, kde naleznete památku UNESCO - řecký ager, což jsou přidělené pozemky starověkými Řeky před více než 2500 lety. Mezi tradiční výrobky na ostrově Hvar patří Hvarská krajka, kterou místní vyrábí v klášteře Hvar z vláken agáve.

Přírodní krásy, turistická vybavenost, atmosférická městečka a velké množství památek dělají z ostrova Hvar zajímavým tipem na letní dovolenou.