Chorvatsko

Ostrov Pag

čen 20 2013

Chorvatsko vždy bylo a stále zůstává oblíbeným cílem českých turistů. Je relativně levné, nijak zvlášť vzdálené, jsou tu nádherné pláže a průzračné moře a navíc jsou tu Češi jako častí návštěvníci vítáni. Dnes si řekneme něco o ostrově Pag, který ocení zejména ti, kteří touží po klidnější dovolené u moře.

Ostrov Pag je pátým největším v Jadranském moři, zároveň však má velmi malou hustotu obyvatel, protože zde jich žije kolem osmi tisíc. Ostrov leží na severu Dalmácie a patří do skupiny Kvarnerských ostrovů. Co se týče geografie, na jihozápadě najdete spíše nížiny, kdežto na severovýchodě se povrch začíná vlnit do vyšších nadmořských výšek. Z větší části je ostrov Pag kamenitý s velmi řídkým porostem, proto nepřekvapí, že jen necelých 20% celkové plochy lze zemědělsky využít.

město Pag

Město Pag - autor: Karel Hrdina - commons.wikimedia.org

Ve starověku ostrov Pag proslul zejména vývozem soli, což mu také zajistilo jistý blahobyt. Dříve se získávala z mělkých slaných jezer, dnes je výroba poněkud modernější. Nic to ale nemění na tom, že sůl je pro ostrov Pag důležitá, tvoří asi dvě třetiny z celkové produkce v Chorvatsku. Zájemci mohou samozřejmě absolvovat exkurzi a dozvědět se o těžbě víc. Kromě toho se na ostrově vyrábí výborné bílé víno – žutica – a pažský sýr z ovčího mléka. Gurmáni si tedy také přijdou na své.

Historie ostrova sahá do dávných dob, po kterých tu něco zbylo – například stará opevnění ilyrských kmenů, stavby Římanů, pozůstatky starověkého města Cissa, které bylo zničeno velmi silným zemětřesením a propadlo se do moře (můžete ho spatřit jedině tak, že se k němu budete potápět) a mnohé další. Lidový folklor je tu také pestrý, vynikají zejména lidové tance a písně, bohatě zdobené kroje a specifické tradiční pažské krajky.

Nehledáte-li náročnou či aktivní dovolenou u moře, ale spíše poklidný relax, pak vám ostrov Pag padne do noty.