Chorvatsko

Poreč

bře 12 2013

Poreč je přímořské historické městečko, které se nachází na Istrii. Jedná se o příjemné chorvatské letovisko, kde se fascinujícím způsobem prolévá minulost s přítomností.

Staré město v Poreči

Nejkrásnější části Poreče je Staré město, které vás nadchne svou malebností. Staré město má totiž šarm a kouzlo starých časů. Hlavní dominantou Starého města je bezesporu Eufraziova bazilika ze šestého století našeho letopočtu. Tato starobylá památka je jedna z nejvzácnějších pamětihodností byzantského umění ve východní části jadranského přímoří. Vnitřek krásné baziliky vám bude připomínat italskou Ravennu. I zde jsou totiž nádherné křesťanské mozaiky, které zdobí interiér kostela. Svou krásou a uměleckou hodnotou se směle mohou rovnat k těm ravennským mozaikám. Porečská bazilika je zasvěcena Panně Marii a svatému Maurovi, což byl místní křesťanský martyr. Vedle nádherné baziliky stojí ještě baptisterium a zvonice. Zvonici doporučujeme navštívit, neboť ze zvonice se vám naskytne překrásný výhled na červené střechy Starého města.

1 002

V Poreči můžete nakoupit pěkné suvenýry

Vlastivědné muzeum

Pokud hledáte nějaké muzeum, určitě navštivte místní Vlastivědné muzeum, které najdete v paláci Sinčič na ulici Decumanus. V muzeu je zajímavá expozice o historii města. Muzeum je otevřeno denně od 5 do 22 hodiny.

Centrum města

Centrum Poreče se nachází na Trgu Marafor, což bylo v dávné minulosti římské fórum. Dneska je to hlavní náměstí, kde se odehrává hlavní život města. Od hlavního náměstí vedou další úzké uličky, na kterých narazíte na pouliční prodavače, malé krámky, kreslíře podobizen a prodavače skvělé chorvatské zmrzliny. Nejlepší ulicí na nákupy je pak ulice Decumanus, kde jsou především zlatnické obchody a krámky s oblečením.

Pláže

Mezi vyhlášená místa v Poreči patří známá letoviska Plava a Zelena Laguna, která jsou dostatečně daleko od historického centra. Obě letoviska jsou situované od Poreče směrem na jih. V Zelené Laguně například nedávno otevřeli obrovské zábavní středisko International Club a skvělé Akvárium. Většina zdejších pláží jsou kamenité a oblázkové. Pro vyznavače vodních sportů je zde také dostatek možností. Provozovat zde můžete jachting, windsurfing, potápění nebo vodní lyžování.

mušle

Mušle z Jadranského moře

Výlety z Poreče

Z Poreče není daleko, asi jedenáct kilometrů, nádherná krápníková jeskyně Baredine u obce Nova Vas. Pro majetnější turisty doporučuje lodní výlet do italských Benátek, které nejsou od Poreče rovněž daleko.