Chorvatsko

Starobylý Trogir - chorvatská památka UNESCO

bře 10 2013

Chorvatsko bývá nejčastější volbou českých turistů, co se týče letní dovolené. Přesto však může tato země nabídnout mnohem víc, než je na první pohled zřejmé. Třeba přístavní městečko Trogir, které není příliš známým letoviskem, skrývá nádherné historické centrum plné mnoha skvostů, jež stojí za vidění. Pojďme si proto Trogir představit blíže.

Toto starobylé město se nachází necelých 30 kilometrů od Splitu u křišťálově čistého Jadranského moře. Původně tvořilo Trogir jen malé staré jádro na ostrově Čiovo, později se však rozrostlo všemi směry. Nová část je s tou starou spojena mosty, které se klenou přes Trogirský průliv. Na břehu ostrova blízko u centra najdete přístav pro jachty, který se nejlépe pozoruje při západu slunce.

Trogirské domy 

Staré trogirské domy

Od roku 1997 je Trogir zaslouženě zapsán do listiny světového kulturního dědictví UNESCO, a to zejména díky svému starému centru, které připomíná bludiště italských Benátek a návštěvníci si pochvalují jeho historickou atmosféru. Trogir byl totiž původně řeckou osadou, která byla ve 2. století před Kristem dobyta Římany. V 15. století tuto opevněnou kamennou osadu dobyli Benátčané, kteří se zde usadili na více než 400 let. Jejich kultura se výrazně otiskla v podobě centra, které dodnes nese rysy italské architektury a zachovává si svůj středověký ráz.

kostel v Trogiru

Jeden z trogirských kostelů

Opevnění z 13. až 16. století obklopující staré jádro Trogiru se z menší části dochovalo, stejně jako pevnost Kamerlengo, věž svatého Marka a dvě městské brány – Mořská a Pevninská. Mezi další památky patří unikátní románská katedrála svatého Vavřince ze 13. století, která však byla dokončena gotickými prvky. V bludišti úzkých uliček trogirského původního jádra narazíte také na renesanční městskou lodžii, hodinovou věž a radnici, románský kostel svaté Barbory či svatého Jana Křtitele, několik cenných paláců a klášter benediktinek svatého Mikuláše, ve kterém se nachází sbírka s antickým reliéfem s postavou boha Kaira, který je považován za jedno z nejcennějších děl helénistického stylu.

Trogir je tedy ideálním místem, kde lze strávit letní dovolenou. Vedle moře a zábavy nabízí také výjimečnou atmosféru, kulturní vyžití a cenné památky.