Blog cestovatele

Mysleli jste si, že drozd je pták? Drozd je především služba pro cestovatele

úno 20 2013

Podle nadpisu by snad někdo mohl myslet, že jsem se rozhodl psát o naší fauně a chystám článek o našich ptácích. Ne, ve skutečnosti vám chci napsat o službě, které je určena právě cestovatelům a její zkratka je právě drozd. Pokud tedy někde uslyšíte slovo drozd, nemusí se vždy jednat o živé zvíře.

Jak jsem tak zjistil, spousta cestovatelů o této službě vůbec neví, přitom já osobně jí považuji za velmi užitečnou a pro lidi, kteří cestují na vlastní pěst je to velmi dobrá prevence proti případnému problému na cestách. Službu provozuje přímo Ministerstvo zahraničních věcí České republiky a pro cestovatele je zcela zdarma.

Co to vlastně ten DROZD je?

Služba MZV s trochu ptačím názvem DROZD funguje již od roku 2011 a její celý název zní „dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí". Tento kompletní název už vám určitě řekne víc, než zkratka DROZD. MZV (Ministerstvo zahraničních věcí) si je vědomo jednoho důležitého faktu. Pokud naši občané jedou na svou dovolenou, nebo na jakoukoli jinou cestu do zahraničí a něco se tam stane, pak se musí MZV o své občany nějak postarat. No jo, jak to ale má MZV udělat, když neví, že tam jste.

Toto je vlastně základní koncepce projektu, kterou nejlépe pochopíte na příkladu. Píše se rok 2009 a rodina Novákových jede na dovolenou do Itálie, jedou vlastní dopravou do oblasti Palmové riviery. Ubytováni budou ve městě Alba Adriatica a mají naplánovaný rodinný výlet do města L'Aquila. V této době ještě nebylo možné se zaregistrovat do systému DROZD a tak vlastně o cestě rodiny Novákových vědí jen blízcí přátelé.

Co se ale nestalo, město L'Aquila postihlo velmi silné zemětřesení, valná většina města popadala a v sutinách domů se nachází značné množství lidí. Jsou mezi nimi i Novákovi? Nikdo neví, protože nikdo neví, že tam jsou. Místní ambasáda neví, že v tomto regionu se nacházejí zrovna Čeští občané a tak nemohou začít pátrat, jestli jsou v pořádku, jestli nejsou na seznamu obětí, atd.

Přesně toto řeší právě systém DROZD, který nabízí bezplatnou registraci občanů České republiky. Tato registrace má právě za následek, že MZV bude vědět, že rodina Novákových se v tom a tom termínu bude nacházet v oblasti Palmové riviéry a pokud se stane něco podobného jako ve městě L'Aquila, bude na to místní Česká ambasáda připravená. Dostane kontaktní údaje na rodinu Novákových a může začít se zjišťováním aktuálního stavu.

Když si vzpomenu na zmatek, který v této oblasti díky zemětřesní nastal, na vytváření táborů pro obyvatele města L'Aquila na pobřeží, na okamžitou pomoc těm lidem, nedovedu si představit, jak tam bude někdo někde hledat rodinu Novákových, pokud nebude mít podporu ambasády a místních úřadů.

Pokud tedy zvažujete cestu na vlastní pěst a to kamkoli po světě, podívejte se na možnost dobrovolné registrace občanů a zaregistrujte se před odjezdem do systému DROZD. Je to bezpečné, je to zdarma a může vám to ve finále zachránit život. Celý systém DROZD najdete na stránkách MZV a to na tomto odkazu. Doufám ale, a všem cestovatelům přeji, aby tento systém nikdy nemuseli potřebovat, jak se ale říká, nehoda není náhoda a jeden nikdy neví.