Blog cestovatele

Evropské poutní cesty IV: Cyrilometodějské cesty

lis 15 2015

I v našich luzích a hájích najdete spousty poutních cest, po kterých se vydat. V tomto článku si řekneme více o Cyrilometodějských cestách, které křižují především Moravu a které jsou součástí rozsáhlé evropské sítě poutních stezek I Cammini d’Europa.

Cyrilometodějské cesty míří k jedinému cíli, nejvýznamnějšímu poutnímu místu v České republice, k Velehradu. Celá poutní cesta má délku 114 kilometrů a od počátku do cíle ji můžete absolvovat zhruba za pět až šest dní. Po délce trasy narazíte na 44 odpočinkových zastavení s lavičkami a informacemi pro poutníky či turisty.

Velehrad

Velehrad, cíl poutní cesty - autor: Cibtom - commons.wikimedia.org

Cyrilometodějské cesty začínají v Olomouci, v krásném městě, které je plné památek a je městem biskupů a arcibiskupů. Začátek vašeho putování si tedy můžete zpestřit prohlídkou památky UNESCO, barokního Sloupu Nejsvětější Trojice na náměstí, a potom se můžete vydat k počátečnímu bodu cesty – k bazilice na Svatém Kopečku u Olomouce.

Cyrilometodějské cesty poté povedou vaše kroky k dalšímu významnému moravskému poutnímu místu, ke Svatému Hostýnu, kam každoročně míří stovky tisíc poutníků a obdivují baziliku Nanebevzetí Panny Marie. Vyvěrá zde také pramen se zázračnou vodou, takže je to ideální místo k nabrání sil pro pokračování v cestě.

Ze Svatého Hostýna budete pokračovat dále do Velehradu. Během cesty narazíte na spoustu dalších zajímavých míst a staveb, například poutní kostel Narození Panny Marie z 18. století ve Zlíně-Štípě. Cesta vede i městem Zlín, kde si můžete prohlédnout Baťův kanál.

Cíl poutní stezky, Velehrad, má zvláštní historický i duchovní význam. Můžete zde obdivovat baziliku Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje a toto místo je mimo jiné i jako jedno ze sedmi poutních míst střední Evropy oceněno papežovou Zlatou růží. V roce 863 zde také svou misi rozšířit vzdělanost zahájili svatý Cyril a Metoděj.

Cyrilometodějské cesty rozhodně mají své místo mezi významnými evropskými poutními stezkami. Pokud uvažujete o vykonání poutní cesty, pak jsou skvělou volbou.