Blog cestovatele

Evropské poutní cesty II. – Poutní cesta do Říma

zář 23 2015

V prvním článku z nového seriálu jsme si řekli, co to vlastně poutní cesta je a proč ji lidé vykonávají. V druhém díle série si představíme jednu z nejznámějších poutních stezek v Evropě – cestu do Říma, do srdce křesťanské víry.

Poutní cesta do Říma je vůbec tou nejstarší křesťanskou poutnickou trasou. Můžete se také setkat s názvem Via Francigena neboli v překladu cesta Franků. Začíná v Canterbury, přesněji od zdejší nádherné katedrály, i když mnozí poutníci vyráží z Francie, a vede až do Říma k hrobu svatého Petra, na ni se ale napojuje celý systém cest pod stejným názvem, takže tuto poutní cestu nemusíte absolvovat pouze z Canterbury, ale třeba i od prahu svého domu. Všechny cesty vedou do Říma, a platilo to už v dávných dobách.

Via Francigena

Poutníci na cestě do Říma - autor: Viscontino - commons.wikimedia.org

Počátky této poutní cesty sahají až do středověku, první zmínka o ní pochází z osmého století. V současnosti je stezka rekonstrukcí průběhu cesty biskupa Sigerica z Canterbury, který tuto poutní cestu v roce 990 absolvoval, aby v Římě získal biskupskou hodnost. O cestě psal podrobně ve svých spisech. Mnozí poutníci v současnosti následují stopy tohoto biskupa.

Stezku je možné absolvovat nejen pěšky, ale také na koni či na kole. Tradičnější verzí je samozřejmě pěší varianta, pro příznivce cykloturistiky je tu ale také možnost využít sítě evropských cyklostezek EuroVelo.

Ačkoli je Via Francigena známou poutní cestou, každoročně ji absolvuje o dost méně poutníků než například populárnější poutní cestu do Santiaga de Compostela. Odhaduje se, že je to ročně něco přes tisíc poutníků (v roce 2012 ji prošlo okolo 1200 lidí).

Poutní stezka do Říma je na poutníky velice dobře připravená, takže po cestě se nemusíte obávat, že nebudete mít kde složit hlavu nebo co pojíst. Podél stezky je k dispozici poutnické ubytování, které nabízí i skromnou stravu, například v klášterech či hostelech. Mnoho poutníků také volí možnost spát ve vlastním stanu.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu či způsob, poutní cesta do Říma určitě bude neopakovatelným a hlubokým zážitkem.